Yatırım yapmaya başla!

Google’nin Kamyonette Yaşayan Çalışanı ile Tanışın!

Google’nin Kamyonette Yaşayan Çalışanı ile Tanışın!

ABD’nin önemli kültür ve finans merkezlerinden olan San Francisco’ya, Google’de yaşamak için taşınan genç mühendis, bir kamyonette yaşamayı tercih etmiş. Çünkü San Francisco’da yaşamanın oldukça pahalı olduğu bir gerçek ve neredeyse maaşının tamamını bir ev için vermek istememiş. ABD, gayrimenkul almak için en pahalı yerler arasında bulunuyor. San Francisco’da da küçücük bir daire için oldukça fazla para vermeniz gerekiyor.

Gelelim gündemde yer alan Google yazılım mühendisi Brandon’a… 23 yaşındaki genç, Massachusetts’ten San Francisco’ya bir Google çalışanı olarak taşınır. Ama geldiğinde acı bir gerçekle karşılaşır. Küçücük daireler için inanılmaz kira bedelleri istenir. Soyadının açıklanmasını istemeyen Brandon, online bir araştırma yapar ve en ucuz paylaşımlı evin bile günlük 65 dolar (aylık 2000 dolar) civarında olduğunu görür. Bunun üzerine 10 bin dolara aldığı bir kamyonette yaşamaya karar verir.

128 metrekarelik bir yaşam alanına sahip olan kamyonet içerisinde yaşamını sürdüren Brandon’un yaptığı ilk başta saçma ve cimrilik olarak gelebilir. Ama bu sayede öğrenci kredisi borcunun önemli bir kısmını 4 aylık bir sürede ödediğini duyduğunuz zaman hak vermeye başlayabilirsiniz.

Brandon'un Kamyonet EviBrandon şimdi bir kamyonetin kasasına kurduğu minik evinde yaşıyor. Zaten gününün büyük bir saatini iş yerinde geçiriyor ve yalnızca uyumak için eve gidiyor. Diğer ihtiyaçlarını nasıl mı karşılıyor dersiniz? Bunun için de oldukça mantıklı yöntemleri var.

10.000 dolara aldığı kamyonet için her ay 121 dolar vergi ödüyor ve başka da bir masrafı olmuyor. Brandon’un elektriğe ihtiyacı yok; çünkü telefonunu ve güç kaynağını iş yerinde şarj ediyor. Dizüstü bilgisayarını da iş yerinde şarj ediyor ve gece boyunca yeterli oluyor. Telefon faturalarını ise Google’nin ödediği biliniyor. Zaten birçoğumuzun en temel ihtiyacı, uyumak için bir yatak ve kıyafetler için bir dolap. Brandon’da kamyonete bir yatak koymuş ve kıyafetlerini de askılarla bir kenara asmış. Renk katmak için birkaç pelüş oyuncağı eklemeyi de ihmal etmemiş.

Google’de çalışmak zaten bir ayrıcalıktır. Yemek konusunda ihtiyaçlarını şirket karşılıyor ve duş için Google kampüsünde bulunan spor salonunu kullanıyor. Brandon kamyonet evini, Google kampüsüne park etmiş ve bu sayede San Francisco’nun yoğun trafiğine maruz kalmadan işyerine ulaşabiliyor. Ayrıca şimdiki evi yani kamyonetinin daha önce yaşadığı evlerden daha büyük olduğunu belirtiyor ve halinden oldukça memnun görünüyor.

Peki, Brandon böyle yaşayarak neyi başarmış?

Brandon'un Evi Olan KamyonetBrandon bu şekilde yaşayarak parasını en şık restoranlarda yemek için harcayabiliyor ve San Francisco’nun tadını doyasıya çıkarıyor. Ayrıca Amerika’da yeni mezunların kabusu olan öğrenci kredisini de kolayca ödeyebiliyor. 22.434 dolar öğrenci kredisi borcu ile mezun olan Brandon, 16.449 dolarlık kısmını 4 ayda ödemeyi başarmış. Geri kalan kısmı ise 4 ayda ödeyerek borcunu sıfırlamayı planlıyor. Böylece kendini 10 – 20 yıllık ödeme planı olan kişilere göre daha avantajlı görüyor.

San Francisco’da evde kalmanın, parasını ateşe atmakla aynı olduğunu düşünen Brandon, aynı zamanda bu şekilde geleceğe yatırım yapacağını dile getirmiş. Sizlere birçok kere bahsettiğimiz tasarruf ve birikim tavsiyelerinin canlı örneği olarak Brandon’u gösterebiliriz. Biraz ütopik gelebilir; ama genç mühendisin attığı adımlar oldukça mantıklı! Gelecek için para tasarrufu yapmanın sırlarına göz atmak ister misiniz?

İstanbul’dan örnek verecek olursak; birçok öğrenci ve bekar çalışan, ev kiralarının ne kadar pahalı olduğundan yakınır durur. Peki, bu yakınmalara son vermek, maaşınızın neredeyse tamamını kiraya vermemek ve İstanbul’un tadını doyasıya çıkarmak için hanginiz böyle bir yaşamı tercih ederdi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Başarı Hikayeleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum