Yatırım yapmaya başla!

Google ve YouTube Corona Virüsü Aramaları için Harekete Geçti

Google ve YouTube, Corona virüsü ile ilgili asılsız bilgileri önlemek adına arama sonuçlarını Dünya Sağlık Örgütü’ne yönlendiriyor.
Google ve YouTube Corona Virüsü Aramaları için Harekete Geçti

Dünyanın bir numaralı gündem maddesi olarak Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü konuşulmaya devam ediyor. Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke genelinde kısa sürede yayılan virüs, tüm dünyayı da etkisi altına aldı. Resmi rakamlar ışığında bugüne kadar Corona virüsü kaynaklı 4.284 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Virüse yakalanan insan sayısının ise 119 bin kişiyi geçtiği kaydedildi.

Özellikle İtalya, İran ve Güney Kore gibi ülkelerde Corona virüsünün etkileri yoğun şekilde görülüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı son açıklama ile ülkemizde de 1 kişinin Corona virüsüne yakalandığını duyurdu. Dünya genelinde milyonlarca insan bu salgına dair bilgi almak adına internet üzerinden aramalar yapıyor.

En çok aramanın yapıldığı platformlar ise arama motoru Google ve YouTube olmakta. Teknoloji devi kullanıcıların en doğru bilgiye ulaşması adına yeni önlemler alıyor. Geçtiğimiz günlerde Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanlara gönderdiği mektupta ‘kesin bilgilerin sağlanması için önemli bir rolü olduklarını’ vurgulamıştı.

Arama Sonuçlarına Yeni Düzenleme

Arama Sonuçlarına Yeni Düzenleme

Corona virüsünün hızla yayılması ile beraber Google ve YouTube’da konuyla ilgili aramalar hız kazandı. Tabi sosyal mecralarda da konuya dair çok sayıda asılsız bilgiye rastlamak mümkün.Google ve bünyesinde bulunan YouTube, bu asılsız bilginin yayılmasını önlemek adına kullanıcıları resmi kaynaklara yönlendirmeye başladı. COVID-19 salgınına dair yapılan aramaların en üst bölümünde ‘SOS Alarmı’ ibaresi görülüyor.

İlgili arama sonuçlarında ise NPR, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri ve Dünya Sağlık Örgütü bağlantıları gösteriliyor. Diğer yandan video paylaşım devi YouTube’da da salgını önleyeceğini iddia eden çok sayıda içerik görülmeye başlandı. YouTube bu tarz iddialarda bulunan içerikleri hızlı bir şekilde kaldırıyor. Android uygulama mağazası Play Store’da ise Corona virüsü alakalı pek çok uygulamanın kaldırıldığı belirtiliyor.

Geliştiriciler bu uygulamaları yardım amaçlı yayınladıkları söylese de Google bu duruma karşı oldukça katı bir politika belirlemiş durumda. Google arama sonuçlarına manuel bir müdahelede bulunmadığının altını çiziyor. Şirket ayrıca virüsten yarar sağlamak amacıyla hazırlanan çok sayıre reklamı kaldırdığını belirtiyor. Önümüzdeki günlerde Google ile beraber pek çok şirketin salgına karşı önlemlerini artırması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum