Yatırım yapmaya başla!

Google’ın Yıldızı YouTube 2019’da 15 Milyar Dolar Reklam Geliri Elde Etti

Google dev video platformu YouTube’un 2019 yılı içerisinde elde ettiği geliri açıkladı.
Google’ın Yıldızı YouTube 2019’da 15 Milyar Dolar Reklam Geliri Elde Etti

Günümüzün en büyük internet platformlarının başında Google ve YouTube geliyor. Alphabet çatısı altında olan her iki platform şirkete her yıl büyük gelirler sağlıyor. Ülkemizde ve tüm dünyada son dönemin en çok ilgi gören platformu YouTube, her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Çok sayıda yayıncıya ev sahipliği yapan video devi, yapmış olduğu reklam gösterimleri ile büyük gelirler sağlıyor. Bununla beraber yüksek izlenme oranlarına ulaşan yayıncılar da YouTube üzerinden büyük paralar kazanıyor.

Google video platformu YouTube’u 2006 yılında bünyesine katmıştı. Aradan geçen yıllarda YouTube sürekli büyümesini sürdürdü. O dönem Google platformu satın almak için 1.6 milyar dolar ödeme yapmıştı. O zamandan bugüne kadar Google, YouTube’un elde ettiği gelire yönelik bir açıklama yapmamıştı. Gelenek bozuldu ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, YouTube’un 2019 yılında reklamlardan ne kadar kazanç elde ettiğini açıkladı.

YouTube Para Basıyor

YouTube Para Basıyor

Alphabet’in patronu Sundar Pichai, YouTube’un geçtiğimiz yıla dair reklam gelirlerine dair açıklamada bulundu. Pichai, YouTube’un 2019 yılı içerisinde 15 milyar dolar reklam geliri sağladığını açıkladı. Bu gelirin sadece 5 milyar dolarlık bölümü ise son çeyrekte elde edildi. Bu açıklamada altı çizilmesi gereken bir diğer kısım ise 15 milyar doların sadece reklam gelirlerinden ibaret olması. Şirketin ayrıca YouTube Premium ve YouTube Music gibi farklı hizmetleri bulunuyor.

Açıklamada bu mecralardan elde edilen gelirlere yer verilmedi. Ücretli servislerin toplamda 20 milyon abonesi olduğunu söyleyen Pichai, TV hizmetlerinin de 2 milyon kişi tarafından kullanıldığını belirtti. Teknoloji devi yatırımcılara bilgi vermek amacıyla 2018 yılına dair verilerini de açıkladı. 2018’de 11.2 milyar dolar kazanç elde eden YouTube, aradan geçen bir yıl içerisinde gelirlerini yüzde 36.5 oranında artırmayı başardı.

Açıklamada YouTube’un gelirinin Google tüm gelirlerinin yüzde 10’una karşılık geldiğine yer veriliyor. Bununla beraber arama motoru hizmetinden geçtiğimiz yıl 98.1 milyar dolar gelir sağlandığı açıklandı. Burada da 2018 yılına göre yüzde 15 oranında bir artış yaşandığı belirtiliyor. Uzmanlar Google ve YouTube’un gelirlerinin önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağını tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum