Yatırım yapmaya başla!

Google’ın Yapay Zekası Duplex Çağrı Merkezlerinin Vazgeçilmezi Olabilir

Google’ın geliştirdiği yapay zeka teknolojisi ile büyüleyen Duplex, çağrı merkezlerinin ilgisini çekmiş durumda.
Google’ın Yapay Zekası Duplex Çağrı Merkezlerinin Vazgeçilmezi Olabilir

Son yıllarda gelişen teknolojinin etkisiyle beraber yapay zeka alanında büyük atılımlar gerçekleşmekte. Dünyanın önde gelen teknoloji devleri kendi yapay zekalarını tasarlıyor ve bu alanda büyük yatırımlar yapıyorlar. Bunlardan son olarak geçtiğimiz ay Google’ın sanal asistanı Duplex’in tanıtımına dair bir video yayınlanmıştı.

Şirketin Google I/O geliştiriciler konferansında tanıtımını gerçekleştirdiği yapay zeka temelli Duplex, çağrı merkezlerinin radarına girmiş durumda. Sanal asistan Duplex, insanlarla telefon vasıtasıyla konuşabiliyor ve onların dediklerini yerine getiriyordu.

Google Bir Şirket ile Anlaşmaya Yakın

Google Bir Şirket ile Anlaşmaya Yakın

Konuyla ilgili hazırlanan bir rapor, Google’ın büyük bir sigorta şirketi ile Duplex üzerinden anlaşma sağlamak üzere olduğunu ortaya koyuyor. Şirket müşterilerine çağrı merkezi hizmetini Duplex ile sunmayı amaçlarken, basit ve anlaşılabilir bir hizmet vermeyi planlıyor.

Henüz sınırlı sayıda cihaz üzerinde test edilmiş olan Duplex’in çağrı merkezlerinin yanı sıra farklı sektörlerde de kullanılması da düşünülen bir diğer konu. Konuyla ilgili açıklama yapan Google yetkilisi, henüz test aşamasında olan Duplex’in gelen geri bildirimlerle beraber pek çok sektörde başarıyla kullanılabileceğini belirtti.

Milyonlarca Çağrı Merkezi Çalışanı İşsiz Kalabilir

Milyonlarca Çağrı Merkezi Çalışanı İşsiz Kalabilir

Duplex’in çağrı merkezleri ve farklı sektörlerdeki dev şirketlere pazarlanması Google’a büyük gelirler sağlayacaktır. Ancak bu durumun olumsuz etkileri de söz konusu. Başta çağrı merkezlerinde çalışan ve sayısı 1.2 milyonu bulan kişinin işsiz kalma riski. Ayıca çağrı merkezi hizmeti alan kullanıcılar, robot müşteri temsilcisinden hizmet almak istemeyecektir.

Analistlerin raporları, bulut tabanlı müşteri hizmetleri pazarının 2017 yılı itibariyle 6.8 milyar dolara ulaştığını ortaya koyuyor. Hızla yükselen bu rakamın önümüzdeki yıllar içerisinde 21 milyar doları aşması bekleniyor. İyisiyle kötüsüyle yapay zekanın önümüzdeki yıllarda insan hayatında daha aktif rol alacağı görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum