Yatırım yapmaya başla!

Google 2020’de Destek Almayacak Windows 7 Kullanıcılarını Güncelleme Yapmaya Davet Ediyor

Yazılım devi Google, Windows 7 kullanıcılarını önümüzdeki yıldan itibaren işletim sistemlerini güncellemelerini önerdi.
Google 2020’de Destek Almayacak Windows 7 Kullanıcılarını Güncelleme Yapmaya Davet Ediyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, kendi ürünlerinde olduğu kadar, geliştirdiği yazılımlar ile bağlantılı olan diğer sistemler ile ilgili de kullanıcılarına uyarılarda bulunuyor Bilindiği üzere 2020 yılından itibaren Microsoft, işletim sistemi Windows 7’ye olan güncelleme desteğini kesecek. İşletim sistemini güncel olarak kullanmak isteyenler ise ücreti karşılığında bu işlemi yapabilecekler.

Ancak bunu yapan kullanıcıların az sayıda olacağını düşünecek olursak çok sayıda Windows 7 yüklü bilgisayarın güvenlik açısından tehditlere açık hale geleceğini söyleyebiliriz. İşletim sistemlerinin güvenliklerini sürdürmesi için düzenli güncelleme alması gerekiyor. Microsoft kullanıcılarına Windows 10 kullanmayı tavsiye ederken, bir tavsiye de Google’dan geldi.

Google’dan Kullanıcılara Güncelleme Çağrısı

Google’dan Kullanıcılara Güncelleme Çağrısı

Microsoft’un Windows 7 desteği 2020 yılının gelmesiyle sona erecek ancak kullanıcıların tamamen işletim sistemini terk etmesi zaman alacaktır. Hal böyleyken işletim sisteminde üçüncü parti yazılımları bulunan şirketler de kullanıcılarını uyarmak durumunda kalıyor. Google’ın Chrome tarayıcısı ise başı çeken şirketlerden birisi olmakta. Google Windows 7 kullanıcılarını önümüzdeki yıldan itibaren Windows 10 kullanmaya davet ediyor.

Şirketin bunu tavsiye etmesindeki amaç, kendi yazılımlarından kaynaklanacak sorunların yaşanmasını önlemek. Çünkü Microsoft gibi Google da Windows 7’ye verdiği desteği yeni yıldan itibaren kesmiş olacak. İnternete açılan kapı görevi gören Chrome tarayıcısı ise Windows 7 üzerinde o kadar güvenli çalışmayacak. Google ayrıca kullanıcıları Windows 10’a geçiş yaptıktan sonra sürekli güncelleme yapmaları hususunda uyarıyor.

Chrome’da Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Chrome’da Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Google, en çok kullanılan internet tarayıcısı konumunda olan Chrome için geçtiğimiz günlerde bir güncelleme yayınladı. Yayınlanan güncelleme siber korsanların işletim sistemine sızmasına davetiye çıkarır nitelikteydi. Durumun farkına varan Google, yeni bir güncelleme yayınlayarak söz konusu güvenlik açığını ortadan kaldırdığını açıkladı.

Söz konusu güvenlik açığı FileReader API ya da kötü amaçlı kod ekleme yoluyla siber korsanların işletim sistemlerine sızmasının önünü açıyordu. Google’ın son olarak yayınladığı güncelleme 72.0.3626.121 sürümü olmakta. Eğer Chrome tarayıcınız bu sürüme güncellendi ise herhangi bir risk yok demektir. Chrome tarayıcısının sürümünü adres çubuğuna chrome://settings/help yazarak kontrol edebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum