Yatırım yapmaya başla!

Google Veri Merkezindeki Soğutma Giderini Azaltmak için Yapay Zekaya Başvurdu

Teknoloji devi Google, veri merkezindeki soğutma sistemlerini daha etkin kullanmak için yapay zekadan faydalanıyor.
Google Veri Merkezindeki Soğutma Giderini Azaltmak için Yapay Zekaya Başvurdu

Google’ı dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olarak gösterebiliriz. Teknoloji devi hiç kuşkusuz sahip olduğu bu gücü, çok sayıda sunucunun yer aldığı ve akıl almaz boyutlarda verinin işlendiği veri merkezlerinden alıyor. Google son günlerde hızla yayılmaya başlayan yapay zekanın nimetlerinden de yararlanmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde yapay zeka destekli akıllı ekran üzerinde çalıştığını duyuran teknoloji devi, veri merkezlerinde de aynı teknolojiden yararlanmayı planlıyor. Bilindiği üzere dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin en çok önem verdiği bölümlerden birisi veri merkezleri olmakta. Facebook, Microsoft, Google gibi pek çok teknoloji şirketleri, veri merkezlerini soğuk bölgelerde konumlandırmış durumda.

Google’dan Yapay Zekalı Soğutma

Google’dan Yapay Zekalı Soğutma

Google veri merkezinin soğutması için yeni teknolojilerden yararlanmaya hazırlanıyor. Şirketin önümüzdeki günlerden itibaren veri merkezlerinin soğutmasında yapay zekadan destek almaya başlaması bekleniyor. Bu sayede soğutma maliyetlerinin optimum seviyeye getirilmesi amaçlanıyor.

Şirketin yapay zeka çalışmasının ardından, geçmiş yıllarda bünyesine kattığı DeepMind firması yer alıyor. Şirketin geliştirdiği yapay zeka teknolojisi, veri merkezindeki mevcut sıcaklığı ve enerji tüketimini analiz ediyor. Sonrasında ise deneme yanılma yöntemi ile en uygun soğutma performansı elde edilmiş oluyor.

Doğaya Verilen Zarar Azalacak

Doğaya Verilen Zarar Azalacak

Google’ın veri merkezindeki yeni soğutma teknolojisi, şirketin yeni bilgilere ulaşmasını sağlayacak. Yapay zeka sayesinde hangi mevsimde ne kadarlık bir soğutma maliyeti ortaya çıkacağı belli olacak.

Yapay zeka ile soğutmanın bir diğer yararı daha olacak. Şirketin veri merkezlerinden sorumlu yetkilisi Joe Kava, yapay zeka ile yapılan soğutma teknolojisi sayesinde, edecekleri tasarrufun yanında doğaya yapılan karbon salınımında da belirgin azalma olacağını belirtti. Google’ın yapay zeka teknolojisini pek çok alanda daha kullanılabilir hale getirmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum