Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google Bünyesi Altındaki Uygulamalar için Yeni Gizlilik Seçenekleri Sunuyor

Yazılım devi Google, YouTube, Chrome ve Asistan uygulamalarını kullananlar için gizliliği artıracak yeni seçenekler sunuyor.
Google Bünyesi Altındaki Uygulamalar için Yeni Gizlilik Seçenekleri Sunuyor
HABER GİRİŞ

Google sahibi olduğu uygulamalar ve ulaştığı kullanıcı kitlesiyle dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. ABD merkezli teknoloji devi başta YouTube olmak üzere Chrome, Asistan, Gmail, Haritalar pek çok popüler hizmetin sahibi konumunda. Android işletim sisteminin de geliştiricisi olan Google, dünyanın en çok kullanılan mobil yazılımının desteğini vermeye devam ediyor.

Bu denli büyük platformların sahibi olan şirket, kullanıcıları gizliliğini sağlamak adına önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. İnternetin hızla yaygınlaşması ve insanların kişisel verilerinin büyük bölümünün dijital sunucularda tutulması nedeniyle gizliliğin pek çok kez ihlal edildiğine tanık oluyoruz. Google son dönemde yaptığı çalışmalar ile sahip olduğu uygulamalar için kullanıcılarına yeni gizlilik seçenekleri sunmaya başladı.

YouTube için arama geçmişinin otomatik silinmesi imkanı getiren şirket Haritalar için de gizli mod seçeneğini kullanıma sundu. Sesli asistan uygulaması Google Asistan için de yeni silme özelliği geliştiren Google, kullanıcılara ayrıca yeni bir şifre kontrol servisi geliştirdi. İşte Google’ın sunduğu yeni gizlilik araçları…

YouTube Arama Geçmişi Otomatik Silinecek

YouTube Arama Geçmişi Otomatik Silinecek

Bilindiği üzere YouTube kullanıcı sayısı ile dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak faaliyet gösteriyor. Kullanıcılar YouTube üzerinde saatlerini geçiriyor ve sayısız video izliyor. Video servisinin arama aracına girilen kelimeler izin verilmesi halinde YouTube tarafından otomatik olarak kaydediliyor. Bu sayede kullanıcılar daha önce izledikleri içeriklere kolayca geri dönebiliyor ve yeniden videoları izleyebiliyorlar. Gizlilik endişesi duyan kullanıcılar ise yaptıkları ayarlama ile bunu manüel olarak kapatabiliyor.

GCM Yatırım Banner

Google geliştirdiği yeni araç ile kullanıcılara arama geçmişini otomatik olarak silme kolaylığı sağlayacak. Arama geçmişlerinin belirli bir süre tutulmasını isteyen ancak kalıcı olmasını istemeyen kişiler için bu özellik son derece kullanışlı olacaktır. YouTube arama geçmişinin otomatik silinmesini isteyen kullanıcılar için belirli zaman aşımı seçenekleri sunacak.

Buna göre arama geçmişindeki veriler 3 ay, 18 ay ya da manüel silme gibi seçeneklere göre şekillendirilecek. YouTube yeni özelliğini kullanıma sundu ve kullanıcılar hesap ayarları bölümünden ‘Otomatik olarak sil’ bölümünden gerekli düzenlemeleri yapabilir. Google bu özelliği daha önce kendi arama motoru için geliştirdiğini duyurmuştu. Şimdi ise YouTube için bu araç kullanılabilir oldu.

Google Asistan’da Sesli Komut ile Geçmiş Silinecek

Google Asistan’da Sesli Komut ile Geçmiş Silinecek

Google’ın son dönemde popüler hale gelen sesli uygulaması Asistan’da yeni gizlilik seçeneklerinden nasibini alıyor. Geçtiğimiz günlerde Siri, Asistan gibi dijital asistanlar kullanıcıları izinsiz dinlemesi ve veri toplama iddiası ile gündeme gelmişti. Google Asistan için sunulan yeni özellik ile kullanıcılar geçmişte biriken verilerini sesli komut ile silebilecek.

Kullanıcılar Asistan uygulamasına “Hey Google, sana söylediğim her şeyi sil” komutunu vererek geçmiş verileri tamamen silebilirler. Ayrıca bu özelliği zaman aşımlı olarak kullanmak mümkün. Verilen sesli komutun içerisinde ‘geçen hafta’ ifadesine yer verilerek, geçmiş haftada tutulan veriler silinebilir. Google Asistan’a gelen sesli komutla veri silme özelliği ilk olarak İngilizce dil desteği ile gelecek. Kısa zaman içerisinde diğer ülkelerin dillerine göre uyum sağlaması bekleniyor.

Haritalar için Gizli Mod Geliyor

Haritalar için Gizli Mod Geliyor

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber navigasyon uygulamaları hayatımıza büyük kolaylık sağlamaya başladı. Bu uygulamalar arasında en popüler olanı ise Google Haritalar olmakta. Google, YouTube, Chrome gibi araçlarında kullanıcılarına belirli gizlilik seçenekleri sunuyor.

Bu seçeneklerin bir yenisi ise Haritalar için geliyor. Uzun zamandır beklenen ‘Gizli Mod’ özelliği bu ay içerisinde Android uygulaması için sunulacak. İlerleyen dönemde ise iOS uygulaması için yeni özelliğin gelmesi bekleniyor.

Tahmin edileceği üzere Haritalar’da ‘Gizli Mod’ seçimi yaparak uygulamada yapılan hiçbir aktivite Google tarafından kaydedilmeyecek. Bilindiği üzere Chrome tarayıcısında uzun zamandır ‘Gizli Mod’ özelliği mevcut ve kullanıcılar bu pencere üzerinden internete bağlanarak verilerinin hiçbir şekilde tarayıcıda tutulmamasını sağlıyor.

Chrome Şifreleri Google’a Geldi

Chrome Şifreleri Google’a Geldi

Dünyanın en popüler internet tarayıcısı Chrome üzerinde pek çok eklenti ve araç mevcut. Bu araçlardan en çok kullanılanlardan birisi ise şifre yönetici oluyor. Chrome bu eklentisi ile kullanıcıların giriş yaparken kullandıkları şifreleri verilen izin doğrultusunda kaydediyor. Böylelikle siteye bir sonraki girişte şifre girmeye gerek olmuyor ve otomatik olarak giriş yapılıyor. Bu özelliğin kullanıcılara büyük kolaylık sağladığını söyleyebiliriz.

Hatta Google bunun için geçtiğimiz dönemde ‘Password Checkup’ adıyla özel bir eklenti geliştirmiş ve kullanıcıların şifrelerinin izinsiz kullanılması ya da çalınması durumunda uyarı sistemi sunulmuştu. Yazılım devi bu özelliğini kendi kurduğu çevrimiçi servis üzerinden sunmaya başladı. Chrome’da adres çubuğuna passwords.google.com yazarak şifre yöneticisini buradan görüntülemek mümkün hale geldi.

Kullanıcıların şifrelerini rahatlıkla kontrol edebildiği bu arayüzün bu adres üzerinden sunulması büyük bir kullanım kolaylığı olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bu özelliği kullanmak için Chrome tarayıcısı ve tarayıcı üzerindne Google hesabı ile giriş yapılmış olması gerekiyor.

Yazılım devinin sunduğu son özelliklere bakıldığında çatısı altında bulunan servislere yönelik gizliliğe büyük önem verdiği görülüyor. Google sahip olduğu uygulama ve servisler ile dünya genelinde internet trafiğinin büyük bölümünü elinde tuttuğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla gizlilik konusu Google için başlıca önceliklerden olmaya devam edecektir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın