Yatırım yapmaya başla!

Google Geliştiricilerin Uygulama Güncellemelerinde Android 10 ve Üstünü Zorunlu Tutacak

Google’dan Android için uygulama geliştirenleri ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı.
Google Geliştiricilerin Uygulama Güncellemelerinde Android 10 ve Üstünü Zorunlu Tutacak

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google akıllı telefonların büyük bölümünde kullanılan Android işletim sisteminin geliştiricisi konumunda. Açık kaynak kodlu işletim sistemi akıllı telefon üreticileri tarafından kullanıcılara özel arayüzler olarak yayınlanıyor. Böylesine büyük bir ekosistem için geliştiriciler tarafından sayısız uygulama sunuluyor.

Başta Play Store olmak üzere çeşitli platformlar aracılığı ile milyonlarca kullanıcı Android uygulamalarına erişim sağlayabiliyor. Halihazırda kullanılan en güncel sürüm olarak Android 10 bulunuyor. Önümüzdeki günlerde ise pek çok yeni özelliği bünyesinde barındıran Android 11’in kullanıcıların beğenisine sunulması planlanıyor.

Android ekosisteminde yeni sürümlerin dağıtılması iOS’a göre daha fazla zaman alabiliyor. Bunun sebebi ise işletim sistemini kullanan çok fazla akıllı telefon üreticisinin olması. Google ise geliştiricilerin uygulama güncellemeleri için hedefledikleri API sürümünde yeni bir düzenleme yaptı.

Google’dan Android 10 Kararı

Google’dan Android 10 Kararı

Milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı Android ekosistemi içerisinde uygulama güncellemelerini aralıksız alıyor. Google, Android 10’un daha hızlı bir şekilde yaygınlaşması amacıyla yeni bir karar aldı. Bundan böyle geliştiricilerin güncelleme API’lerinde Android 10 ve daha üstü sürümleri hedeflemesi gerekecek. Teknoloji devi geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren yayınlanacak uygulamalar için Android 10 ve üstünü zorunlu yapmıştı.

Yeni karar için bu durum güncellemeler için de geçerli olacak. Google, Android 10 sürümü ile 5G desteği, karanlık mod, katlanabilir telefon uyumluluğu ve gelişmiş gizlilik araçlarını kullanıma sunmuştu. Geliştiriciler için getirilen Android 10 zorunluluğunun uygulamaların yararına olacağı belirtiliyor.

Bugün itibarıyla yaygın olarak kullanılan uygulamaların büyük bölümünün Android 10 ile uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak halen hatırı sayılır oranda bu desteğe sahip olmayan uygulamalara rastlamak mümkün. Google’ın benzer bir hamleyi önümüzdeki yıl aynı zamanlarda Android 11 için alması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum