Yatırım yapmaya başla!

Google Uygulama Geliştiricilere Bugüne Kadar Kazandırdığı Parayı Açıkladı

Yazılım devi uygulama geliştiricilere bugüne kadar 80 milyar dolar kazandırdığını açıkladı.
Google Uygulama Geliştiricilere Bugüne Kadar Kazandırdığı Parayı Açıkladı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google çok sayıda ürün ve servisler ile milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Bilindiği üzere şirket dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android’in geliştiricisi konumunda. Bununla beraber Play Store uygulama mağazası aracılığı ile Android kullanıcıları yazılım desteği alıyorlar. Çok sayıda uygulama geliştirici burada ürünlerini kullanıcılara sunuyor. Yüksek ilgi gören uygulamalar sayesinde hem Google hem de geliştiriciler büyük gelirler sağlıyorlar.

Yazılım devinin başkan yardımcılarından Hiroshi Lockheimer, sosyal medya hesabından bugüne kadar uygulama geliştiricilere ne kadar para kazandırdığını açıkladı. Açıklamaya göre geliştiriciler bugüne kadar Google’dan 80 milyar dolar kazanç elde etti. Bu rakam Android için uygulama geliştirenlerin iOS geliştiricilerine göre daha az kazandığını bir kez daha ortaya koydu.

Google Geliştiricilere 80 Milyar Dolar Kazandırdı

Google Geliştiricilere 80 Milyar Dolar Kazandırdı

Play Store’da uygulamalarını yayınlamak isteyen geliştiriciler bir kereye mahsus olmak üzere Google’a 25 euro ödeme yapıyor. Yazılım devi daha önce rakibi iOS’a göre geliştiricilere daha az kazandırdığı yönünde eleştiriler almıştı. Google’ın başkan yardımcılarından Hiroshi Lockheimer, bugüne kadar Play Store aracılığı ile geliştiricilere 80 milyar dolar kazandırdıklarını açıkladı. Bu kazancın içerisinde reklam gelirleri ve uygulama içi satın alımların olduğunu söyleyen Google yetkilisi, uygulama geliştiricilere desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Apple tarafına bakıldığında ise iOS geliştiricilerin daha fazla kazandığını söylemek gerekiyor. Teknoloji devi 2018 yılında düzenlediği WWDC konferansında geliştiricilere 100 milyar dolardan fazla para kazandırdığını duyurmuştu. 2017 yılında ise bu rakam 70 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Aradan geçen bir yıl içerisinde yaşanan artış 30 milyar dolar olarak dikkat çekiyor.

Aradan geçen zaman içerisinde bu rakamın daha da artmış olacağını söyleyebiliriz. Üstelik App Store’daki uygulama yelpazesinin Play Store’a göre çok daha kısıtlı olmasına rağmen bu farkın ortaya çıkması şaşırtıcı. Google’ın da önümüzdeki süreçte geliştiricilere kazandırdığı toplam paranın 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum