Yatırım yapmaya başla!

Google’dan Türkiye’deki Kullanıcıları İlgilendiren Yeni Açıklama Geldi

Google yaptığı açıklama ile Türkiye’den çekilme niyeti olmadığını duyurdu.
Google’dan Türkiye’deki Kullanıcıları İlgilendiren Yeni Açıklama Geldi

ABD merkezli yazılım şirketi Google çok sayıda ürün ve servisi ile dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor. Ülkemizde de Google’a ait uygulamaların kullanıcılardan büyük ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Son günlerde yazılım devi Google, ülkemizde Rekabet Kurumu tarafından almış olduğu cezalar ile gündemden düşmüyor. Şirket bu cezalar sonrası açıklama yapmış ve Türkiye’de yer alacak olan akıllı telefon modellerinde Google uygulamalarının yer almayacağını duyurmuştu.

Rekabet Kurumu’nun Google’a kesmiş olduğu cezalar sonrası şirketten yapılan açıklama ile pek çok insanın aklında ‘Google Türkiye’den çekiliyor mu?’ sorusu yer etmişti. Yazılım devi yeni bir açıklama yaptı ve Türkiye’den çekilme gibi bir niyetlerinin olmadığını duyurdu. Şirket açıklamasında Rekabet Kurumu ile anlaşmak istediğini ve çözüm yolları aradığını belirtiyor. Halihazırda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca Android kullanıcısı mevcut ve bu işletim sistemi üzerinden YouTube, Gmail, Play Store gibi popüler Google hizmetlerini kullanıyor.

Google’dan Yeni Açıklama Geldi

Google’dan Yeni Açıklama Geldi

Yazılım devi yapmış olduğu açıklamasında Android işletim sistemine verdiği önemi ve Türkiye’de kendi uygulamalarına olan büyük ilginin farkında olduğunun altını çiziyor. Son günlerde yaşanan sorunların bir an önce çözülmesini isteyen Google, yeni bir anlaşma zemini sağlanmadığı takdirde ellerinden gelen bir şeyin olmadığını belirtiyor.

Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme

2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz.

Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.”

Yapılan açıklamada şirketin Türkiye’den çıkılmasına dair bir ifadenin yer almaması dikkat çekiyor. Önümüzdeki günlerde taraflar arasında ne gibi gelişmeler yaşanacağını bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum