Yatırım yapmaya başla!

Google Raporuna Göre Türkiye’nin Koronavirüs Önlemlerine Uyumu Yüksek

Google tarafından yayınlanan COVID-19 Topluluk Hareketlilik Raporu, insanların evlerinde kaldığını gösteriyor.
Google Raporuna Göre Türkiye’nin Koronavirüs Önlemlerine Uyumu Yüksek

Son günlerde gündemin bir numaralı konusu hiç şüphesiz dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü olmakta. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede her yere yayılan bu virüsün yarattığı zarar her geçen gün hızla artıyor. Dünya genelinde vaka sayısı 1.6 milyonu aştı ve hayatını kaybeden insan sayısı 100 bine yaklaşıyor. Son dönemde ülkemizde de hayatını kaybeden insan ve vaka sayısında artış söz konusu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son açıklamasına göre ülkemizde hayatını kaybeden toplam insan sayısı 908’e ulaştı. Türkiye’deki toplam vaka sayısının ise 42.282 olduğu açıklandı. Bu artışı durdurmak adına İçişleri Bakanlığı tarafından çok sayıda yeni önlem alındı. Virüsün kuluçka süresinin 14 gün olduğu belirtiliyor ve bu nedenle alınan önlemler 2 hafta sonra etkisini gösteriyor.

Teknoloji devi Google ise akıllı telefon kullanıcılarını konum bilgisi aracılığı ile takip ediyor ve bu verilerini son dönemde insanların salgına uyumu yönünde kullanmaya başladı. Şirket geçtiğimiz günlerde dünya genelinde insanların evde kalma oranını analiz ettiği bir rapor yayınlamıştı. Bu raporlara bir yenisi eklendi ve Türkiye’deki insanların evde ne oranda kaldıkları ortaya çıktı.

Google’dan Yeni Topluluk Raporu

Google’dan Yeni Topluluk Raporu

Android işletim sisteminin ve Haritalar uygulamasının geliştiricisi olan Google, milyonlarca kişiyi akıllı telefonların konum verisi aracılığı ile takip edebiliyor. Teknoloji devi son dönemde topladığı bu verileri, insanların Corona virüsüne ne derece uyduğuna dair kullanmaya başladı. 5 Nisan itibarıyla hazırlanan rapora göre Türkiye’de vatandaşlar evlerine kapanmış görünüyor. Raporda karantina öncesine göre eğlence mekanlarında geçirilen zaman yüzde 76 oranında azaldı. Bu rakam 29 Mart tarihinde yüzde 75 seviyesindeydi.

Evde geçirilen sürenin ise yüzde 17’den yüzde 19’a çıktığı belirtildi. Araştırma 131 ülke üzerinde yapılıyor ve insanların restoran, AVM, kafe, kütüphane gibi toplu alanlardaki faaliyetlerini analiz ediyor. İnsanların geçirdiği diğer mekanlardaki düşüşe gelecek olursak, market ve eczanelerdeki yoğunluğu yüzde 39’dan 40’a, park ve bahçelerde yüzde 58’den 61’e, toplu taşımada yüzde 71’den 76’ya yükseldi.

Dünyada da Uyum Yüksek

Dünyada da Uyum Yüksek

Dünya genelinde de alınan önlemlere uyumda önemli bir artış söz konusu. Özellikle İtalya’da evde kalma oranlarının son derece yüksek olması dikkat çekiyor. Akdeniz ülkesinde insanların yüzde 90’ı evlerinden dışarı çıkmıyor. İtalya’yı bu sıralamada yüzde 82 ile Fransa takip ediyor. ABD ise salgına rağmen uyum oranı en düşük ülkeler arasında başı çekiyor. İnsanların topluluk hareketlerindeki oranında yüzde 47’lik bir düşüş yaşandı.

Son dönemde ABD’nin dünya genelinde salgının merkezi haline geldiği belirtiliyor. Ülkede vaka sayısı 466 bin rakamını geçmiş durumda. Hayatını kaybeden insan sayısı ise son rakamlara göre 16.686 olarak açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde ülkede çok sayıda insanın hayatını kaybedeceğini söylemişti. En iyimser tahminle 200 bin insanın öleceğini söyleyen Trump, durumun vehametini gözler önüne sermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum