Yatırım yapmaya başla!

Google Toplantıları Güvenlik Gerekçesiyle İptal Edildi!

Geçtiğimiz günlerde çeşitlilik karşıtı çalışanının işine son veren Google’da sular durulmuyor. Devam eden tartışmalar, güvenlik gerekçesiyle bütün toplantıların iptal edilmesine neden oldu!
Google Toplantıları Güvenlik Gerekçesiyle İptal Edildi!

Google; etnik, kültürel ve cinsiyet açısından dengeli bir politika izlemek istiyor. Son yıllarda bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yürüten Google, zaman zaman beklenmedik tepkilerle de mücadele etmek zorunda kalabiliyor.

Erkeklerin teknoloji sektöründe kadınlara göre daha başarılı olduklarını savunan ve bu konu hakkında tam 10 sayfalık bir “manifesto” hazırlayan Google mühendisi işten çıkarıldı. Kıdemli yazılım mühendisinin ve Google CEO’su Sundar Pichai’nin başrollerinde oldukları bu olay şirket içerisinde çeşitlilik sorunun daha da büyüyebileceğini gözler önüne seriyor.

Çeşitlilik Karşıtı Google Mühendisi Şirketten Kovuldu!

Çeşitlilik Karşıtı Google Mühendisi Şirketten Kovuldu!Google her ne kadar ırkçılık ve cinsiyetçilik konusunda ciddi çalışmalar yürütüyor olsa da şirket içinden bazı isimler bu duruma karşı çıkarak tepkilerini ortaya koyuyorlar. Çarşamba günü Google’ın çeşitlilik çabalarını kınayan, erkeklerin teknoloji sektöründe kadınlara oranla çok daha başarılı olduklarını ve iş bulmakta daha az zorluk yaşadığını belirten kıdemli yazılım mühendisi tam 10 sayfalık bir rapor hazırladı.

Fakat bu tarz konularda fazlasıyla titiz davranan Google, uzun süredir şirkette görev alan bu yazılım mühendisinin işine son verdi. Akabinde ise Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanlarının her birine e-mail göndererek; insanların görüş ayrılıklarını belirtme konusunda özgür olduklarını, bir grup çalışanın biyolojik açıdan Google’da yer almasının doğru olmadığını belirtmenin ise saldırgan bir tavır olduğunu ifade etti.

Ayrıca bu tarz davranışların Google bünyesinde anlayışla karşılanmasının mümkün olmadığını da belirten Pichai, şirketin temel değerlerinin yanı sıra iş ahlakına da uygun olmadığını sözlerine ekledi. Bu arada kovulan eski Google mühendisi James Damore’un Bloomberg kanalına vermiş olduğu röportaja da buradan ulaşabilirsiniz.

Sorular Kamuoyuna Sızdırıldı!

Sorular Kamuoyuna Sızdırıldı!Yazılım mühendisi “cinsiyetçilik” yaptığı gerekçesiyle işten çıkarıldı. Fakat Google’da sular durulmadı. Şirket çapında düzenlenecek olan toplantı çalışanların güvenlik endişeleri nedeniyle başlamadan 2 saat önce iptal edildi.

Google’ın bu geniş çaplı toplantısı Pasifik saatiyle Perşembe günü sabah saat 4’te yapılacaktı. Pichai ve Google’ın yönetimindeki diğer isimler, çalışanların Dory adlı çevrimiçi bir uygulama aracılığıyla sundukları soruları cevaplayacaklardı.

Fakat toplantının başlamasından 2 saat önce beklenmedik bir olay gerçekleşti. Pichai; başlangıçtan yaklaşık bir buçuk saat önce bir not paylaştı ve bu notta; çalışanların gönderdikleri sorulardan bazılarının kamuoyuna sızdırıldığı ve bu olayı gerçekleştiren kişilerin kimliklerinin tespit edildiğini belirtti. Sızdırılan dosyalarda en az 520 sorunun ve yaklaşık 5.000 çalışanın bilgileri bulunduğu belirtiliyor.

Ayrıca bazı çalışanlarının da güvenliklerinden endişe ettiklerini belirten Pichai, YouTube ve çeşitli web sitelerinde, cinsiyetçi manifestoya karşı olan Google çalışanlarının kişisel bilgilerinin listelendiğini, bu durumun şok edici ve iğrenç olduğunu dile getirdi.

Google Toplantıları İptal Edildi!

Google Toplantıları İptal Edildi!Toplantının iptal olduğunu çalışanlarına e-mail yoluyla aktaran Pichai; samimi bir tartışma ortamı ile karşılaşmak istediklerini, fakat Dory ile sorulacak soruların ve çalışanların kişisel bilgilerinin farklı internet sitelerinde dolaşmaya başladığını, güvenlik gerekçesi nedeniyle de toplantının iptal olduğunu belirtti.

Sundar Pichai'nin MailiToplantının ileriki bir tarihte yeniden düzenleneceğini, çalışanların özgürce düşüncelerini açıklayabilecekleri bir ortam hazırlanacağının da altını çizen Pichai; birlik ve beraberlik çağrısı yaparak sözlerine son verdi.

Elbette ki Google’da yaşanan bu can sıkıcı olaylar, şirketin hisselerinde de aşağı yönlü bir grafiğin oluşmasına ve %16 oranında düşüş yaşanmasına neden oldu. Peki, sizce dijital dünyanın devi Google’da sular durulacak mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum