Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google Telif Anlaşmasına Hazır: TBMM ile Masaya Oturacak

Google’ın bazı ülkelerde kabul ettiği telif anlaşmasının önümüzdeki süreçte ülkemizde de uygulamaya konması bekleniyor. Ayrıntılar haberde...
Google Telif Anlaşmasına Hazır: TBMM ile Masaya Oturacak
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Avrupa’daki çok sayıda medya kuruluşuna telif ödemesi yapmak için anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşmanın ardından Türkiye’nin de harekete geçmesi gerektiği belirtilmişti.

Bu kapsamda ilk somut adım geldi ve anlaşmanın ilerleyen aylarda yapılacağı belirtildi. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Avrupa’da telif ile ilgili ödemeler konusunda masaya oturan Google ile görüşmeye hazırlanıyor.

Google Anlaşmaya Hazır

Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, Google yetkililerinin telif konusunda anlaşmaya hazır olduğunu söyledi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Google’ın telif konusu ile anlaşmaya hazır olduğunu belirterek, “Yaptığımız araştırmalarda, Google yönlendirmesiyle habere erişimin arttığını görüyoruz. Fakat, aynı sitelere reklam alma düzeyinde düşüş de gözlemleniyor. Bu konunu çözümü için de çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Google’ın internet arama motorunda haber kaynaklarının kısa özetlerine yer vermesi, medya kuruluşları ile şirket arasında tartışma yaratıyordu.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz hafta Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda gibi ülkelerin haber kuruluşlarıyla lisans anlaşmaları imzalanmış ve yeni kuruluşlar ile görüşmeler yapıldığı kaydedilmişti. Şirket 3 yılda 300’ü aşkın medya kuruluşu ile telif anlaşması imzaladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın