Yatırım yapmaya başla!

Google Telefonlarda Şarkıların Daha Kolay Bulunmasını Sağlayacak Araç Geliyor

Google Asistan uygulaması ile kullanıcılar şarkıların adını mırıldanarak bile öğrenebilecek.
Google Telefonlarda Şarkıların Daha Kolay Bulunmasını Sağlayacak Araç Geliyor

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google, milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı için Android işletim sistemini geliştiriyor. Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo ve daha pek çok akıllı telefon üreticisi Android tabanlı arayüzlere yer veriyor. Geliştirilen yeni özellik ve araçlar ile kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunulması amaçlanıyor. Google’ın son yıllarda öne çıkan uygulaması ise Asistan olmakta.

Apple’ın Siri ve Amazon’un Alexa gibi sanal asistanlarının rakibi olan Google Asistan, Android cihazlarda halihazırda yüklü olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu uygulama müzik dinlemeyi sevenler için yararlı bir özelliğe kavuşuyor. Bilindiği üzere kullanıcılar bir şarkının adını öğrenmek için ortamda telefona dinletebiliyor.

Bunun için geliştirilmiş başlıca uygulama ise Shazam olmakta. Artık Shazam’ın rakipsiz olmadığını söyleyebiliriz. Google Asistan ile Android kullanıcıları şarkıları bulabilecek. Üstelik burada bir şarkıyı mırıldanmak bile yeterli olacak. Özellik Asistan ile beraber Google’ın kendi arama uygulaması üzerinden de kullanılabiliyor.

Google Asistan’a Yararlı Özellik

Google Asistan’a Yararlı Özellik

Günümüzde kullanıcılar bir şarkının adını öğrenmek için çeşitli yollara başvuruyor. Bu yolların başında ise Shazam geliyor. Daha öncesinde Track ID bu alanda oldukça popülerdi ancak uygulamanın geliştiricileri hizmeti durdurduklarını açıklamıştı. Google ilk etapta Pixel cihazlar tarafından kullanılacak yeni bir Asistan özelliği tanıttı. Yapay zeka altyapısından yararlanacak özellik ile kullanıcılar Asistan uygulamasına bir şarkıyı mırıldanabilir ve adını öğrenebilir.

Google kullanıcıların şarkının ufak bir bölümünü hatırlamalarının yeterli olacağını belirtiyor. Uygulama bunu sahip olduğu yapay zeka algoritması tarafından analiz ediyor. Teknoloji devinin bu alana yönelik uzun yıllar yatırım yaptığı biliniyor. Google AI ile ses kaydı dijital dalga şeklinde dönüştürülüyor. Uygulama şarkıyı tespit ediyor ve YouTube’da ilgili videoya kullanıcıları yönlendiriyor.

Google bu özelliği şu an için Pixel modelleri için kullanıma sundu. Bu aracı kullanmak için Asistan’a ‘Bu şarkı nedir?’ diye sormak gerekiyor. Kullanıcıların şarkıyı mırıldanması ya da ıslık çalması bile tespit etmek için yeterli olacak.

Android için bu özellik 20’den fazla dil desteğine sahip olarak geliştirildi.Bu diller arasında Türkçe de yer alıyor. iOS’ta ise sadece İngilizce olarak kullanılabiliyor. İlerleyen günlerde tüm Android telefonlarda bu özelliğin kullanılabilir olması planlanıyor. Şirket bu özelliği tanıtan bir de video paylaştı.

Google’ın arama ve Asistan uygulaması üzerinden şarkılar mırıldanarak ya da ıslık çalarak  bulunabilir. Şirketin bu hamlesi sonrası kullanıcıların Shazam’a olan bağımlılığı bir nebze de azalmış olacaktır. Shazam’ın sahibi ise Apple olmakta. Dolayısıyla Google rakibinde olan bir eksikliği kapatmış oluyor.  Özellik için hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum