Yatırım yapmaya başla!

Google Takip Uygulamalarına Yönelik Reklam Politikasını Katılaştırıyor

Yazılım devi Google siber suçlarla mücadele kapsamında reklam politikasında yeni düzenlemeler yaptığını duyurdu.
Google Takip Uygulamalarına Yönelik Reklam Politikasını Katılaştırıyor

Dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım şirketlerinden Google, sunmuş olduğu ürün ve servisler ile milyonlarca kişiye hizmet sağlıyor. Gerek arama motoru gerekse Android ekosistemi ile öne çıkan Google, kullanıcıların siber güvenliğini sağlamak adına önlemler almayı da ihmal etmiyor. Şirketin en büyük gelir kaleminin reklam gösterimleri olduğunu söyleyebiliriz. Teknoloji devinin reklam gösterimlerinin kullanıcıları mağdur etmemesi adına gizlilik politikası bulunuyor.

Bu politika zaman içerisinde güncellenebiliyor ve yeni kurallara sahip olabiliyor. Yazılım devi bu konuyla ilgili yeni bir adım attığını açıkladı. Siber zorbalığa karşı mücadele kapsamında takip etme uygulamaları adı altında gösterilen reklamların engelleneceği duyuruldu. Şirket daha önce de Play Store’da çok sayıda zararlı uygulamayı topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle engelleme kararı almıştı.

Google’dan Reklam Düzenlemesi

Google’dan Reklam Düzenlemesi

Android kullanıcıları için uygulama desteği sağlayan Play Store’da reklamlara dair belirli kurallar bulunuyor. Son dönemde takip etme uygulamaları adı altında yayınlanan reklamlar Google’ın dikkatini çekmiş durumda. Şirket Play Store’da bu gibi uygulamaların barınmasına izin vermiyordu ancak reklam gösterimlerine müsaade ediyordu.

Teknoloji devi kullanıcı güvenliğini sağlamak adına bu reklamlara yönelik düzenleme kararı aldı. Bundan böyle Android uygulamaları içerisinde konum takibi, telefon takibi, WhatsApp takibi adı altında yapılan reklamlara izin verilmeyecek.

Şirketin yeni reklam politikası ile yaptığı açıklamada, “Casusluk yapmak adına kullanılan kameraların, ses kaydedicilerinin ve benzeri ekipmanların tanıtımını yapan ve bir kişinin rızası olmadan o kişinin yazılarını, tarayıcı geçmişlerini, telefon görüşmelerini ve konum bilgilerini kayıt altına alan kötü amaçlı yazılımların yayılmasını sağlayan reklamlar, 11 Ağustos 2020 tarihinden itibaren kurallara aykırı olacak ve bunların kullanımı yasaklanacak.” ifadelerine yer verildi.

Uzmanlara göre bir kişinin bilgilerinin izinsiz olarak elde edilmesi için yapılan tüm faaliyetler siber zorbalık olarak adlandırılıyor. Google ayrıca bazı izleme yazılımlarına yönelik yapılan reklamlara yaptırım uygulamayacağını açıkladı. Çocuklarını izlemek isteyen ebeveynler ya da özel incelemelere yönelik programların reklamları yapılmaya devam edecek. Kural ihlali yapan uygulamalar önce Google tarafından uyarılacak. Gerekli düzenlemelerin yapılmaması halinde 7 gün içerisinde hesap askıya alınacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum