Yatırım yapmaya başla!

Google Stadia Oyunlarının Yüksek Kalitede Harcadığı Veri Miktarı Açıklandı

Google’ın bulut oyun platformu Stadia, yüksek kaliteli oyun deneyimi ile internet kullanımını verisini sömürüyor.
Google Stadia Oyunlarının Yüksek Kalitede Harcadığı Veri Miktarı Açıklandı

Oyun sektörü bu yıl itibariyle büyük gelişmelere sahne oluyor diyebiliriz. Geçmiş yıllardan bu yana ağırlıklı olarak PC, Xbox ve PlayStation konsolları üzerinde oyun dünyasının yoğunlaştığını görüyoruz. Son dönemde ayrıca akıllı telefon kullanımının artması ile beraber mobil oyun sektörünün de büyük bir atak içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. 2019 yılı itibariyle bulut oyun altyapısı ile tanışma fırsatı bulduk. Google ve Microsoft bu alanda başlıca çalışan şirketler arasında.

Google’ın uzun zamandır sıkça gündeme getirdiği Stadia platformu geçtiğimiz günlerde kullanıcılara sunuldu. Ücretli abonelik sistemine sahip olan platform kullanıcılara çok sayıda oyunu bir arada sunuyor. Üstelik yüksek performans gerektiren donanımsal bir ürüne sahip olmak gerekmiyor.

Oyunlar Stadia sunucularında barındırıldığı için kullanıcıların internet bağlantısı ile bu hizmete erişmesi mümkün. Sistemin kullanıma sunulması ile beraber yeni detaylar gelmeye başladı. Yapılan son açıklama Google Stadia’nın internet verisini adeta sömürdüğünü gösteriyor.

Stadia’nın Veri Kullanımı Dikkat Çekiyor

Stadia’nın Veri Kullanımı Dikkat Çekiyor

Oyun deneyiminin internet üzerinden sunulması şüphesiz yüksek veri tüketimini beraberinde getiriyor. Stadia’ın kullanıma sunulması ile beraber harcanan veri bilgileri de ortaya çıkmaya başladı. 4K çözünürlüğünde ve 60 FPS kare hızı ile oynana yüksek kaliteli oyun deneyimini yaşamak için 1 saatte 20 GB veri tüketimi yapmak gerekiyor. Bu veri bir kullanıcının en yüksek ayarlarda yaptığı bir test ile ortaya çıktı. Kullanıcı testte Chromecast Ultra ve Stadia kontrol cihazını akıllı telefonuna bağladı ve veri takip uygulaması ile ne kadar kullanım yapıldığını tespit etti.

1080p çözünürlük ve 60 FPS ayarlarda Red Dead Redemption 2 oynayan kişi yaklaşık 7 GB veri tüketimi yapıldığını belirtiyor. 4K çözünürlüğünde ise bu kullanım 20 GB’a kadar yükseliyor. Google kullanıcıları saatte 4.5 GB ile 20 GB arasında bir veri tüketimi yaşanabileceğine dair uyarıyor. Google Stadia 19 Kasım itibariyle 10’u aşkın ülkede kullanıma sunuldu. Türkiye ise bu ülkeler arasında yer almıyor.

Popüler oyun Red Dead Redemption 2’nin sahip olduğu hikayeyi sonlandırmak için 47 saat vakit harcamak gerekiyor. Bu da Stadia ile 335 GB’ı aşkın veri kullanımı olacağını gösteriyor. Staida’nın ülkemizde kullanıma sunulduğunu düşünecek olursak bazı sorunların ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. Her ne kadar AKN’nin kaldırıldığı söylense de internet servis sağlayıcıları belirli bir kotanın aşılması halinde hız düşürme işlemi uyguluyor. Bu da Stadia deneyimini olumsuz etkileyecektir.

Stadia için Tanıtım Fragmanı Yayınlandı

Stadia için Tanıtım Fragmanı Yayınlandı

Stadia ile ilgili bir diğer gelişme ise Google’ın paylaştığı lansman fragmanı oldu. Yüksek temposu ile dikkat çeken fragmanda Stadia’ya dair spesifik bilgilere yer verilmez iken, şaşırtıcı bir platform olduğuna dikkat çekiliyor. Stadia deneyimini yaşamak için konsol ürünlerinde olduğu gibi herhangi bir depolama alanına ihtiyaç duyulmadığı vurgulanan fragmanda, ısınma gibi bir problemin yaşanmadığına dikkat çekiliyor.

Google paylaştığı tanıtımda kullanıcılara ‘Aradığın oyunlar Stadia’da’ mottosunu sürekli tekrarlıyor. Google düzenlediği tanıtımda ilk olarak 12 oyun ile Stadia’yı sunacağını açıkladı. Daha sonrasında platforma 10 oyun daha geleceği duyurulan platformun toplam oyun sayısı 22’ye çıkmış oldu.

Önümüzdeki yıl içerisinde Microsoft’un benzer altyapıya sahip Project xCloud’u tanıtması bekleniyor. Uzmanlar henüz zaman olduğunu belirtse de gelecekte oyun sektörünün büyük ölçüde bulut tabanlı sistemler üzerinde şekilleneceğini düşünüyor. Google’ın  Stadia’nın çıkışını kutladığı fragmanı videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum