Yeni Tanıtılan Google Stadia Oyun Dünyasına Yeni Bir Yön Çizebilir

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan bulut oyun platformu Google Stadia’nın sektöre yeni bir yön çizebileceği ifade ediliyor.

Oyun dünyası son günlerde tanıtılan Google Stadia platformunu konuşuyor. Bugüne kadar kullanıcıların oyun deneyimini yaşaması için PC, mobil ya da PS4 ve Xbox gibi konsollara sahip olması gerekiyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde tanıtılan Google Stadia bu durumu değiştirecek bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun beraberinde sektörün önde gelen şirketleri için risk oluşturabileceği belirtiliyor.

Google’ın geliştirdiği yeni platform Stadia, kullanıcıların üst düzey bir bilgisayara ya da konsola sahip olma gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Bu alanda çalışma yapan şirket sadece Google değil. Nvidia, Sony, Microsoft gibi teknoloji devlerinin de bulut teknolojisi üzerinde çalıştığı biliniyor. Ancak Google rakiplerinden daha erken davrandı diyebiliriz.

Oyun Dünyasında Stadia Devrimi

Oyun Dünyasında Stadia Devrimi

Pek çok otoriteye göre Google tanıttığı bulut platformu Stadia, bir devrim olarak nitelendiriliyor. Platformun yaygınlaşması sonrası bugünün popüler cihazları PlayStation, Xbox satışlarının olumsuz yönde etkilenebileceği belirtiliyor.

Stadia deneyimini yaşamak için kullanıcıların sadece hızlı bir internet bağlantısına sahip olması yeterli oluyor. Platform için geliştirilen Stadia kontrol cihazı ve hızlı bir internet bağlantısı ile kullanıcılar istedikleri oyunu oynama imkanına sahip olacak. PC ve oyun konsollarının son derece pahalı olduğu düşünülünce bulut platformu daha cazip diyebiliriz.

Tabi burada Google’ın elini güçlendiren bir etken daha var. O da video paylaşım platformu YouTube. Yazılım devi Google’ın Stadia ve YouTube’u birbirlerine entegre olmuş şekilde kullanıma sunması bekleniyor. Bu entegrasyonun nasıl çalışacağını açıklamak gerekirse, YouTube’da izlediğiniz herhangi bir oyun videosunu izleyen kullanıcılar, altta bulunan Stadia linkine tıklayarak hemen oyunu oynama imkanına sahip olacaklar. Dolayısıyla oyun mağazalarının bu durumdan olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

Stadia’nın etkisini göstermesi beklenen bir diğer mecra ise oyun yayıncıları olabilir. Twitch ve YouTube üzerinden oyun yayınlarını izleyen kullanıcılar, bu yayınları izlemeden doğrudan Stadia vasıtası ile oyuna girebilirler. Bu durum yaşanırsa çok sayıda yayıncı gelir elde edemeyecektir. Stadia hiç kuşkusuz oyun sektörüne yeni bir soluk getirecektir. Ancak diğer teknoloji devleri de benzer bulut platformlar ile pastadan payını almak isteyecektir.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı