Yatırım yapmaya başla!

Google Stadia’nın Mobil Platformlarda Ulaştığı İndirme Sayısı Açıklandı

Google’ın bulut oyun platformu Stadia’nın ilk iki haftalık indirme rakamları açıklandı.
Google Stadia’nın Mobil Platformlarda Ulaştığı İndirme Sayısı Açıklandı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Google, sektörün pek çok farklı alanlarında aktif olarak faaliyet gösteriyor. Şirket bu zamana kadar oyun pazarına dair çok ses getiren projeler geliştirmemişti. Ancak geçtiğimiz yıldan bu yana bulut oyun servisi Stadia ile adından sıkça söz ettiriyor. Dünyanın önde gelen pek çok oyun geliştiricisi yapımlarını Stadia’da yayınlayacağını daha önce açıklamıştı.Oyun dünyası bugüne kadar PC ve oyun konsolları üzerinde kurulmuş durumda

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber mobil oyun pazarı da her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor. Google Stadia ise oyun dünyası ile bugüne kadar bilinenlerden tamamen farklı bir çalışma prensibine sahip. Oyunlar Google’ın sunucularında bulunuyor ve kullanıcılar ücretli abonelik sistemi ile internet bağlantısı aracılığı ile buradaki oyunlara ulaşıyor. Platform iki hafta önce kullanıma sunuldu ve aradan geçen zaman içerisinde indirme sayıları da gelmeye başladı.

Google Stadia’nın Mobilde İndirme Sayıları Açıklandı

Google Stadia’nın Mobilde İndirme Sayıları Açıklandı

Bulut oyun pazarının ilk platformu olan Google Stadia’nın Android ve iOS mağazalarındaki indirme sayısı açıklandı. Uygulama Play Store ve iOS’ta geride bıraktığı iki haftalık süre içerisinde 175 bin kullanıcı tarafından indirildi. İndiren mobil kullanıcıların büyük bölümünü ise Android platformu oluşturuyor. Sayının yüzde 90’ından fazlasının Android kullanıcıları oluduğu belirtiliyor. iOS kullanıcılarının bu denli geride kalmasının sebebi ise Stadia’nın burası için oyun yayınlamamış olması gösteriliyor.

Ülkeler bazında bakıldığında ise en çok ilginin ABD’den oluduğu görülüyor. Tüm indirenler arasında yüzde 41 ile başı ABD’li kullanıcıların çektiği belirtiliyor. Ülkedeki internet altyapısının bu rakamın oluşmasında büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Google Stadia şu an için ülkemizde kullanılamıyor. Halihazırda ülkemizdeki internet hızlarını düşündüğümüzde bu platformun memnun edici bir deneyim sunmasının zor olduğunu söyleyebiliriz.

Platform için Stadia kontrol cihazı ve Google Chrome Cast Ultra ile televizyonlarda 4K 60 FPS deneyimine erişmek mümkün.Yine kişisel bilgisayar kullanıcıları da abone olarak Stadia’daki oyunlara erişim sağlayabiliyor. Yeni nesil bulut altyapısı ile oyunları en iyi ayarlarda oynamak için bilgisayar ya da konsol ürünlerine sahip olma gerekliliği ortadan kalkıyor. Burada en önemli gereksinim ise hızlı internet bağlantısı. Aksi takdirde platforma bağlantılarda gecikme gibi çeşitli sıkıntılar yaşanabilir.

Stadia’da Isınma Sorunu

Stadia’da Isınma Sorunu

Google Stadia’nın kullanıma sunulması ile gelen ilk raporlarda aşırı ısınma ve çökme sorunları yaşandığı dikkat çekiyor. Reddit’te bazı kullanıcılar oyunları TV’de oynamak istediklerinde Chromecast cihazların aşırı ısındığını ifade ediyor. Yine oyun esnasında çökme ve kapanma gibi hatalar başlıca sorunlar arasında yer alıyor.

Chromecast cihazında bir miktar ısınmanın kabul edilebilir olduğunu söyleyen kullanıcılar, bunun beklenenden çok daha fazla olduğunu ifade ediyor. Google bulut oyun platformu ile ilgili geçtiğimiz günlerde test sürecinin başarıyla tamamlandığını söylemişti. Ancak kullanıcılardan gelen geri bildirimler Google ile aynı çizgide değil. Sorunların devam etmesi halinde teknoloji devinin önümüzdeki günlerde yeni güncellemeler yayınlaması gündeme gelebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum