Yatırım yapmaya başla!

Google Stadia’nın Kontrol Cihazı PC’de Kablosuz Olarak Çalışacak

Google’ın bulut oyun platformu Stadia, kontrol cihazına PC için kablosuz özellik getiriyor.
Google Stadia’nın Kontrol Cihazı PC’de Kablosuz Olarak Çalışacak

Oyun sektörü son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber birbirinden yeni ürün ve hizmetlerin tanıtımına sahne oluyor. Bu yıl içerisinde Sony ve Microsoft’un PlayStation 5 ve Xbox Series X modellerini tanıtması bekleniyor. Diğer taraftan bulut tabanlı oyun servisleri de önümüzdeki günlerde hayatımızda daha fazla yer kaplayacak gibi görünüyor.

Google Stadia ve Microsoft’un üzerinde çalıştığı Project xCloud öne çıkan bulut servisleri olmakta. Nvidia’nın da GeForce Now servisi de bir diğer seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında tanıtılan Google Stadia sınırlı sayıda ülkede kullanılıyor ve her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşıyor.

Şirket son olarak Android TV’lerde Stadia deneyimini iyileştirecek bir hamlede bulunacağını açıklamıştı. Buna göre Android yüklü akıllı televizyonlarda Stadia, 4K desteğine sahip olacak. Yazılım devi yeniliklerine bir yenisini daha ekliyor. Yapılan açıklama ile PC kullanıcıları Stadia’yı kablosuz olarak kullanabilecek.

Stadia, PC’de Kablosuz Olacak

Stadia, PC’de Kablosuz Olacak

Google Stadia’nın üstün bir hizmet sunması için kullanıcıların yüksek hızlı bir internet altyapısına sahip olması gerekiyor. Bununla beraber kullanıcıların konsol ya da yüksek bilgisayar donanımlarına sahip olma gereksinimi ortadan kalkıyor. Şirket PC kullanıcılarının Stadia deneyimini iyileştirecek yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Halihazırda Chrome ve Chromecast üzerinden Stadia’ya başarılı bir şekilde erişmek mümkün.

Ancak masaüstü kullanıcıları için Stadia’nın kontrol cihazını kullanmak daha kolay hale geliyor. Bu cihazları PC ile eşleştirmek için kablo bağlantısı kullanmak gerekiyor. Yapılacak değişiklik ile bu gereklilik ortadan kalkacak ve Stadia’nı kontrol cihazı PC ile kablosuz bağlantı sağlayacak. Teknoloji devinin bu özelliğini önümüzdeki hafta içerisinde kullanılabilir hale getirmesi bekleniyor.

Gelecek yenilik sayesinde özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcılarının oyun deneyiminde önemli bir iyileşme olacağı belirtiliyor. Kontrol cihazı USB-C kablolar ile bilgisayara bağlanıyor. Sistemin çalışması için Stadia kolunun Wi-Fi ağına bağlı olması gerekiyor. Bu sayede televizyon ve bilgisayar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş sağlanacak. Şu an için sadece PC için sağlanacak bu destek, önümüzdeki günlerde akıllı telefonlar için de gelir mi zaman gösterecek.

Google Stadia’da yeni nesil pek çok oyun bulunuyor ve bunlara yenileri ekleniyor. Platform ne yazık ki şu an için ülkemizde kullanılabilir durumda değil. Yüksek internet hızına sahip olan kullanıcılar aylık ücret ödeyerek Stadia deneyimini başarılı bir şekilde yaşayabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum