Yatırım yapmaya başla!

Google Stadia Deneyimini Yaşamak için Fiber Optik Altyapı Gerekecek

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan bulut oyun platformu Google Stadia için ihtiyaç duyulan internet gereksinimi açıklandı.
Google Stadia Deneyimini Yaşamak için Fiber Optik Altyapı Gerekecek

Geçtiğimiz hafta içerisinde, oyun dünyasına yeni bir yön vermesi beklenen bulut platformu Google Stadia tanıtılmıştı. Kullanıcıların sadece hızlı bir internet bağlantısına ihtiyaç duyacağı Stadia, oyunları yüksek grafik kalitesiyle oynama imkanı sunacak. Bugüne kadar yeterli donanıma sahip bilgisayarlara sahip olmayan kullanıcılar, Twitch ve YouTube üzerinden oyunları izlemekle yetiniyordu.

Ancak Google’ın yeni geliştirdiği Stadia platformu bu deneyimi evlere getirmeye hazırlanıyor. Oyun dünyasında heyecan yaratan bu gelişme sonrası herkesin aklında, sahip olunması gereken internet hızının ne kadar olacağı sorusu yer almaya başlamıştı. Google son yaptığı açıklama ile Stadia için gerekli olan internet hızlarını açıkladı.

Stadia için Gerekli İnternet Hızı Açıklandı

Stadia için Gerekli İnternet Hızı Açıklandı

Google’ın önümüzdeki günlerde kullanıma sunması beklenen bulut oyun platformu için, kullanıcıların sahip olması gereken internet gereksinimleri ortaya çıktı. Minimum seviyede gereken internet hızının saniyede 60 Kare ve 1080p çözünürlük için 25 mbps olduğu açıklandı. Önerilen internet gereksinimi ise 30 mbps olarak açıklandı. Bu hız aynı zamanda 60 kare ve 4K çözünürlük deneyimi sunacak.

Bu gereksinimlere bakıldığında fiber optik altyapı olan bölgelerde Google Stadia deneyimini yaşamak mümkün görünüyor. Ayrıca Google’ın oyun esnasında bağlantı hızına göre görüntü kalitesini dinamik olarak ayarlayacağı açıklandı. Dolayısıyla bağlantının yavaşlaması ile ilk etapta görüntü kalitesinde düşüşler meydana gelecektir.

Görüntüde dinamik çözünürlük olması, oyunun akıcılığının bozulmayacağı anlamına geliyor. Oyun meraklıları için son derece dikkat çekici bir hizmet olması beklenen Stadia’nın fiyatıyla ilgili Google’dan henüz herhangi bir açıklama yapılmış değil. Dev bulut platformunun bu yılın sonlarına doğru hizmete girmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum