Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google Stadia Avrupa’da Daha Fazla Oyuncuya Ulaşacak

Bulut oyun servisi Google Stadia, Avrupa’da 8 ülkede daha kullanıcıların beğenisine sunuldu.
Google Stadia Avrupa’da Daha Fazla Oyuncuya Ulaşacak

Video oyun endüstrisi yapılan yatırımlar ve gelişen teknoloji ile beraber çok daha büyük kitlelere ulaşmaya başladı. Her geçen gün birbirinden iddialı oyunlar geliştiriliyor. PC ve konsol modellerinin de sürekli geliştiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Sony ve Microsoft yeni nesil konsollarının tanıtımını gerçekleştirdi. Playtation 5, Xbox Series X ve Xbox Series S modelleri oyuncuların beğenisine sunuldu.

Diğer yandan oyun sektörünün geleceğine yönelik bulut tabanlı servislerin geliştirildiğine tanık oluyoruz. Google Stadia, Nvidia GeForce Now ve geçtiğimiz günlerde tanıtılan Amazon Luna, bulut tabanlı oyun servisleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu servisler tüketicilerin yüksek ücretli donanımlara sahip olma gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Oyunlar servislerin sunucularında bulunuyor ve yüksek hızlı internet bağlantısı ile kullanıcılara ulaştırılıyor. Google Stadia geçtiğimiz yıl tanıtılmış ve belirli ülkelerde hizmete sunulmuştu. Yapılan son açıklama ile Avrupa’da yeni ülkelerde Stadia hizmet açıldı.

Google Stadia Yaygınlaşıyor

Google Stadia Yaygınlaşıyor

Uzmanlar gelecek yıllarda bulut oyun servislerinin konsolların yerini alabileceğini tahmin ediyor. Google Stadia ise öne çıkan platformlar arasında. Servis daha önce 8 ülkede kullanıma sunulmuştu. Bu ülkeler BD, Kanada, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Belçika, İrlanda, Hollanda olarak sıralanıyor. Şirket attığı adımlar ile 8 Avrupa’da daha erişilebilir hale geldi.

Yapılan açıklama ile Google Stadia servisi Avusturya, Çekya, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, İsviçre’de oyuncuların beğenisine sunulacak. Böylece platformun toplamda bulunduğu ülke sayısı 22’ye çıkmış oldu. Henüz Türkiye’de bu servis kullanılamıyor. Google Stadia’nın ülkemize ne zaman geleceği ise henüz bilinmiyor. Ülkemizde bulut oyun servisi olarak oyuncular Nvidia GeForce Now hizmetinden yararlanabiliyor.

Stadia’nın Rakibi Nvidia GeForce Now

Stadia'nın Rakibi Nvidia GeForce Now

Ancak iki hizmet birbirinden daha farklı bir yapıya sahip. Nvidia GeForce Now servisinde Steam, Epic Games gibi çevrimiçi oyun platformlarında bulunan oyunlar oynanabiliyor. Google Stadia’da ise oyunlar şirketin kendi sunucusunda bulunuyor ve kullanıcılar tarafından satın alınması gerekiyor. Ayrıca Stadia Pro aboneliği bulunuyor ve burada kullanıcılara her ay ücretsiz ücretsiz oyunlar sunuluyor.

Google, Stadia için gönderdiği basın açıklamasında şu ifadelere yer veriyor;

“Harika oyunları daha erişilebilir hale getirmek için Stadia’yı yarattık. Stadia zaten sahip olduğunuz şeylerle çalıştığı için yeni donanım satın almanıza gerek yok: dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, uyumlu telefonlar ve tabletler ve popüler oyun denetleyicileri. Ve Stadia, oyunlarınızın indirilmesini veya güncellenmesini beklemeden anında çalışır.”

Şirket ayrıca kullanıcılara daha fazla oyun sunmak adına önemli iş birlikleri yapıyor. İlerleyen yıllarda Stadia’ya özel geliştirilen çok sayıda yeni oyunun tanıtılması sürpriz olmayacaktır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum