Yatırım yapmaya başla!

Google’ın Bulut Oyun Servisi Stadia Android Mağazasında Yayınlandı

Google’ın önümüzdeki günlerde kullanıma sunulması beklenen Stadia, Android mağazası Play Store’da yayınlandı.
Google’ın Bulut Oyun Servisi Stadia Android Mağazasında Yayınlandı

Oyun dünyası bugüne kadar bilgisayar ve PlayStation 4, Xbox One gibi konsolları üzerinde kurulmuş durumda. Son yıllarda ise akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber mobil oyun pazarında büyük bir ivmelenme söz konusu. İnternet altyapılarının hızla gelişmesi bulut tabanlı sistemlerin geliştirilmesine zemin hazırlıyor. Pek çok oyun devi bulut servisleri üzerinde çalışıyor ve büyük yatırımlar yapıyor. Bu alanda başı çeken şirket olarak Google’ı gösterebiliriz.

Yazılım devi geçtiğimiz günlerde Stadia platformunu tanıtmıştı. Google Stadia 19 Kasım itibariyle kullanıcıların beğenisine sunulacak. Geri sayımın sürdüğü şu günlerde servisin Android uygulaması Play Store’da yerini aldı. Uygulama ile ortaya çıkan ilk görüntüler dikkat çekiyor. Mobil uygulama sadece Google Stadia’nın sunulduğu ülkelerde indirilebilir durumda.

Android Uygulaması Yayınlandı

Android Uygulaması Yayınlandı

Google Stadia önümüzdeki günlerde 14 ülkede resmi olarak kullanıma sunulacak. Ne yazık ki şu an için Türkiye’deki kullanıcılar şu an için bu deneyime erişim sağlayamayacak. Stadia deneyiminin başarılı bir şekilde yaşanması için yüksek hızlı internet altyapısı gerekiyor. Geliştirilen bulut servise abone olacak olan kullanıcılar pek çok oyunu istedikleri zaman oynama imkanına sahip olacak.

Stadia’nın mobil uygulamasında ilk olarak Density 2’nin afişinin yer aldığı bir ekran karşımıza çıkıyor. Devamında ise uygulamanın giriş ekranı beliriyor. Google hesabı ile giriş yapılacak platformda GPU’lar ile ilgili uyarı dikkat çekerken, davet kodunun girilecek bölüme geliniyor. Davet kodunu Stadia’nın kontrol cihazında yer alan kutulardan alınıyor. Bu kodun ekranda girilmesi ile beraber Stadia’nın içerisinde yolculuğa çıkıyorsunuz.

Google Stadia’nın Android kodlarında dikkat çeken bir diğer detay ise çapraz platform desteğine yer verilmiş olması. Önümüzdeki günlerde iOS platformu için sunulacak uygulamada da bu desteğin yer alacağı söylenebilir. Bu da akıllı telefon kullanıcılarının hepsinin bir arada bu deneyimi yaşayacağı anlamına geliyor. 19 Kasım’dan itibaren masaüstü üzerinden de Google Stadia 14 ülkede erişilebilir durumda olacak.

Steam’dan Google Rakip Servis Geliyor

Steam’dan Google Rakip Servis Geliyor

Google Stadia için bekleyişin sürdüğü şu günlerde oyun devi Steam’in de benzer bir proje üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Steam kodlarına göz atan kullanıcılar Valve’in bulut tabanlı bir oyun servisi üzerinde çalıştığına rastladı. Geliştiricilere bunu düşündüren şey ise Valve’ın sitesinde ve Steam kodlarında yazan Steam Cloud Gaming Addendum ifadesi. Bilindiği üzere Steam çevrimiçi servisler arasında en fazla kullanıcıya sahip olan platform konumunda.

Stadia ya da Microsoft’un üzerinde çalıştığı xCloud benzeri bir bulut altyapısına önümüzdeki günlerde Steam’de rastlamamız yüksek ihtimal görünüyor. Ayrıca Steam bu teknolojiye çok yabancı sayılmaz. Valve’ın daha önceden Remote Play, Link ve Link Anywhere gibi çeşitli bulut tabanlı sistemler geliştirdiği biliniyor.

Bulut oyun servisleri ile kullanıcılar sahip oldukları bir kontrol cihazı ve abonelik ile kolaylıkla erişim sağlayabilecek. Bu deneyimin başarılı olması için yüksek internet hızına sahip olmak yeterli oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum