Yatırım yapmaya başla!

Google, Search On Etkinliğinde Uygulamaları için Bir Dizi Yeni Özellik Duyurdu

Google tarafından düzenlenen Search On etkinliğinde dikkat çeken duyurular yapılıyor.
Google, Search On Etkinliğinde Uygulamaları için Bir Dizi Yeni Özellik Duyurdu

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google, dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Teknoloji dünyasındaki yolculuğuna arama motoru olarak başlayan Googleyi, ilerleyen süreçte Android, YouTube, Haritalar, Hangouts, Gmail, Drive gibi pek çok popüler hizmeti milyonlarca kullanıcının beğenisine sundu. Şirket yılın belirli zamanlarında düzenlediği etkinlikler ile ürün ve servislerine dair yeniliklerini duyuruyor.

Geçtiğimiz günlerde sürpriz bir şekilde yeni bir etkinliğin duyurusu yapılmıştı. Search On adı etkinlik dün itibarıyla başladı. Etkinlikte şirketin popüler hizmetlerine gelecek yeniliklere dair önemli duyurular yapılıyor.

Şirket bu etkinlikle ilgili açıklamasında, “Google’ın, insanların çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olmak için yapay zekanın gücünden yararlanmanın en son yollarını anlatacağız” ifadelerine yer vermişti. Bu kapsamda Arama, Haritalar, Lens ve Hangouts uygulamaları için yeni özelliklerin duyurusu yapıldı.

Arama Hizmeti Yenileniyor

Arama Hizmeti Yenileniyor

Arama motoru sayesinde Google dünyanın en büyük internet platformunun sahibi konumunda. Düzenlenen etkinlik kapsamında Arama hizmeti için son 10 yılın en büyük yeniliklerinin duyurulduğunu söyleyebiliriz. Gelen yeniliklerin başında ise soru cevap sistemi öne çıkıyor. İngilizce olarak yapılan aramalarda kullanıcılar yazım yanlışlarını görebilecek. Google yapay zeka desteği sayesinde 10 aramadan 1 tanesinde yazım yanlışı yapıldığını söyleyebiliyor.

İlerleyen dönemde bu oranın daha da yükseleceği belirtiliyor. Şirket ayrıca doğrudan arama terimlerine odaklandığını belirterek, kullanıcıların aradıkları spesifik öğeleri daha hızlı bulmalarını sağlayacağını açıkladı. Bu da arama ekranında geçen sürenin azalmasına neden olacak. Bu özellik sayesinde videolardaki önemli anlar belirlenebilecek. Yapay zekadan yararlanılan sistem sayesinde kullanıcılar bir videonun en önemli noktalarına ulaşabilecek.

Arama motorunun artık bir kullanıcının yaptığı aramadaki alt konuları görebileceği belirtiliyor. Yani yapılan bir aramaya dair ilgili sonuçlar da kullanıcılara gösterilecek. Gelen bir diğer yenilik ise şarkı arayan kullanıcıları ilgilendiriyor. Asistan ile uyumlu olarak çalışacak bu özellik ile şarkıları mırıldamak ya da ıslık şeklinde çalmak yeterli olacak. Google bu özelliği 20’den fazla dil desteği ile sunuyor.

Haritalar COVID-19 Odaklı Yenileniyor

Haritalar COVID-19 Odaklı Yenileniyor

Google’ın yaygın olarak kullanılan servislerinden birisi ise Haritalar olmakta. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte yol tarifi arayışında olan kişilerin ilk tercihi Haritalar oluyor. Düzenlenen Search On etkinliğinde bu uygulamaya da yeni özelliklerin geleceği duyuruldu. Geçtiğimiz dönemde dünyayı etkisi altına alan COVID-19 nedeniyle Haritalar’a mekanların yoğunluk derecesini gösterecek bir özellik gelmişti.

Google bu özelliğin kapsamını mevcut olandan 5 kat daha yüksek seviyeye çıkaracağını belirtiyor. Şirket insanların bir araya geldiği hemen her ortamda bu özelliğin kullanılabilmesini amaçlıyor. Haritalar platformuna gelecek bir diğer yenilik ise konumlara dair sağlık ve güvenlik bilgilerinin gösterilmesine yönelik olacak.

İnsanlar bir mekana girerken ateş ölçümü, giriş öncesi rezervasyon gerekip gerekmediğini ve maske kullanılıp kullanılmadığını görebilecek. Bu verilerin doğrudan o işletmelerin kendisinden sağlanacağı belirtiliyor. Ayrıca sokak görünümü özelliği ile bir mekanın ne kadar kalabalık olduğu simgeler ile kullanıcılara gösterilecek.

Hangouts Kullanıcıları Chat’e Yönlendirecek

Hangouts Kullanıcıları Chat’e Yönlendirecek

Search On etkinliğinde mesajlaşma uygulaması Hangouts’u ilgilendiren açıklamalar yapıldı. Şirketin ayrıca Slack, Microsoft Teams benzeri iş odaklı Chat adında bir iletişim uygulaması bulunuyor. Google bu uygulamayı önümüzdeki yıl içerisinde tüm kullanıcılar için ücretsiz hale getireceğini açıklamıştı. Şu an için bu özellik Google Workplace kullanan şirketler tarafından erişilebilir durumda.

Önümüzdeki yıldan itibaren Chat uygulaması tüm Gmail kullanıcıları tarafından erişilebilr olacak. Google’dan bu özelliğe dair yapılan açıklamada, “Chat önümüzdeki yıl ücretsiz bir servis olacak. Hem Gmail’de hem de bağımsız Chat uygulamasında entegre bir deneyim sunacak. Kullanıcılar için yükseltme süreci 2021’in ilk yarısında başlayacak. Hangouts’taki konuşma geçmişi de geçiş sürecini kolaylaştırmak adına Chat’e taşınacak.” ifadelerine yer verildi.

Yapılacak değişiklik ile Google Fi aboneleri telefon görüşmelerini ve mesajlarını Hangouts üzerinden yönetemeyecek. Bu kullanıcılar artık Mesajlar uygulamasına yönlendirilecek. Ayrıca Hangouts üzerinden telefon görüşmesi yapan Google Voice kullanıcıları da telefon uygulamasına aktarılacak. 2021 yılı içerisinde Hangouts’un Voice desteğinin kesilmesi planlanıyor.

Google Lens’e Alışveriş Özelliği Geliyor

Google Lens'e Alışveriş Özelliği Geliyor

Yazılım devi Lens uygulaması için de bir dizi yenilik getireceğini duyurdu. Uygulama artık alışveriş işlemleri için uyumlu hale gelecek. Kullanıcılar bir kıyafete ya da elektronik ürüne Lens uygulaması sayesinde erişebilecek. Lens uygulamasına otomobil tutkunlarını da memnun edecek bir özellik geliyor.

Google Lens aracılığı ile insanlar bir otomobilin gerçek dünyada nasıl göründüğüne tanık olabilecek Arka planın değiştirilebileceği araç sayesinde otomobiller detaylı olarak incelenebilecek. Araç yakınlaştırma imkanı da yine bu özeliğin içerisinde olacak. Şirket bunun için Volvo, Porsche gibi otomotiv devleri ile ortak çalışmalar yürütüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum