Yatırım yapmaya başla!

Google Sahte Reklam İhlali Yapan Android Geliştiricisinin Gözünün Yaşına Bakmadı!

Google, Play Store’da 46 uygulama ile faaliyet gösteren geliştirici DO Global’i sahte reklam yaptığı gerekçesiyle mağazadan attı. Dev geliştirici toplamda 600 milyondan indirmeye ulaşmıştı.
Google Sahte Reklam İhlali Yapan Android Geliştiricisinin Gözünün Yaşına Bakmadı!

Google’ın uygulama mağazası Play Store, binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Dev mağazada kuralları ihlal eden çok sayıda uygulama olduğu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Play Store’da 150 milyondan fazla cihazı etkileyen zararlı yazılım bulunmuştu. Sahte tıklama yolları ile haksız kazanç elde eden geliştiriciler, Google’ın radarına takılıyor ve platformdan uzaklaştırılıyor.

Son olarak sahte reklam tıklamaları ile kullanıcıları kandırma yoluna giden DO Global, Google denetimlerinden nasibini aldı. Çinli şirketin toplamda 600 milyondan fazla indirme rakamına ulaştığı belirtiliyor. Geliştirici Play Store’da toplamda 46 uygulama ile faaliyet gösteriyordu ve Google’ın hışmına uğramış oldu.

Google Reklam İhlalini Affetmedi

Google Reklam İhlalini Affetmedi

Çin’in dev arama motoru Baidu’nun sahibi olduğu DO Global’in Play Store’da sahte reklamlar yayınladığı Google tarafından tespit edildi. Mağazada 46 uygulama ile faaliyet gösteren ve kullanıcılara sahte reklamlar gösteren DO Global, Play Store’dan uzaklaştırıldı ve AdMob reklam ağından da çıkarıldı. Yazılım devinin bugüne kadar yapmış olduğu uzaklaştırmalar arasında en büyüğünün DO Global olduğu belirtiliyor.

Hatta şirkete dair hazırlanan bazı raporlara göre, kullanıcılar karşılarına çıkan reklamlara tıklamasa bile arka planda çalışması sağlanmış. DO Global bünyesi altında Selfie Camera, Total Cleaner, Smart Cooler, RAM Master, AIO Flashlight, Omni Cleaner, Samsung TV Remote Control, LG TV Remote Control gibi kullanıcılar tarafından ilgi gören uygulamalar, Google’ın cezalandırmasından nasibini almış oldu.

Play Store’da Sıkı Denetim

Play Store’da Sıkı Denetim

Google almış olduğu bu karar ile Android mağazasında kötüye kullanıma asla müsaade etmeyeceğini bir kez daha ilan etmiş oldu. Bir şirket yetkilisi yapmış olduğu açıklamada “Kötü niyetli faaliyetleri sıkı bir şekilde araştırıyoruz ve herhangi bir ihlali tespit ettiğimizde uygulamanın para kazanma özelliklerinden yayınına kadar her şeyi gözden geçiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Sahte reklam yazılımları ile uygulama geliştiriciler haksız kazanç elde ediyor ve Google bu faaliyetlerden dolayı gelir kaybı yaşıyor. Google’a yakın kaynaklara göre 6 uygulama geliştiricisinin daha benzer faaliyetler gösterdiği belirtiliyor. Öyle görünüyor ki önümüzdeki günlerde Play Store’da yeni uzaklaştırmalara tanık olabiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum