Yatırım yapmaya başla!

Google Robotların Geliştirilmesine Yapay Zekası ile Katkıda Bulunacak!

Teknoloji devi Google, robot üzerinde faaliyet gösteren departmanını yapay zeka yazılımlarına yönlendirme kararı aldı.
Google Robotların Geliştirilmesine Yapay Zekası ile Katkıda Bulunacak!

Arama motoru devi ve teknolojinin pek çok alanında faaliyet gösteren Google, daha önce robotların geliştirilmesi adına önemli yatırımlar yapmıştı. Şirket robot denince akla ilk gelen firmalardan birisi olan Boston Dynamics’in sahibi iken bu alanda oldukça aktif rol almıştı. Ancak yapılan yatırımlar sonrası beklenen karşılık alınamamıştı. Şirket BD ile beraber 6 robotik firmayı daha bünyesinde katmış fakat beklentileri karşılamadığı gerekçesiyle firmaları satmış ya da kapatma kararı almıştı.

Gelen haberlere göre teknoloji devinin bu alana olan ilgisi yeniden artacağa benziyor. Bu sefer robotların geliştirilmesi için yazılımsal alanda yatırımlar yapması beklenen Google, konuyla ilgili departmanını buraya yönlendirecek. Şirket burada yapay zekaya dair birikimini kullanmayı planlıyor.

Google’dan Robotlara Yapay Zeka Desteği

Google’dan Robotlara Yapay Zeka Desteği

Google daha önce robot alanında faaliyet gösteren departmanını Robotics at Google adıyla yeniden hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bugüne kadar yapay zeka alanında önemli işlere imza atan teknoloji devi, bu birikimini robotların geliştirilmesi adına kullanmaya karar verdi. Departmanın ilk projesi ise TossingBot adlı yeni bir robot olacak.

Geliştirilecek olan robot etrafındaki cisimleri nasıl tutması gerektiğine kendisi karar verecek. Makine öğreniminden faydalanılacak olan projede Google’ın aktif rol alacağı açıklandı. Robota kazandırılacak yapay zeka teknolojisi ile yeni hareketleri kendi kendisine geliştirmesi sağlanmış olacak. Google’ın geleceğe dair projelerde Princeton, Columbia ve MIT araştırmacıları ile işbirliği yaptığı belirtiliyor.

Şirket ayrıca yapay zeka alanında sağlayacağı destek ile fabrika, depo gibi bölümlerde faydalı olacak robotların gelişiminde önemli rol oynamayı planlıyor. Önümüzdeki dönemde iş yerlerinde yapay zekalı robotların yaygınlaşması ile insan gücüne olan ihtiyaç azaltılmış olacak. Robotların yazılımsal desteği konusunda harekete geçen Google’ın bu anlamda başka ne gibi projeleri var henüz bilinmiyor. Ancak şirketin bu alana olan ilgisinin artarak devam ettiği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum