Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google’dan Resimleri Tarayıcıda Optimize Edecek Yeni Hizmet: Squoosh

Google, büyük boyutlu görselleri küçültmek isteyen kullanıcılar için yeni hizmeti Squoosh’u kullanıma sundu.
Google’dan Resimleri Tarayıcıda Optimize Edecek Yeni Hizmet: Squoosh
Yorum

İnternette içerik üreten kişilerin en çok uğraştığı konulardan birisi, yükledikleri resimleri optimize etmek oluyor. Kullanıcılar resimleri optimize etmek için çeşitli programlar ya da bazı sitelerden yararlanma yoluna gidiyor. Yazılım ve teknoloji devi Google ise bu alanda kullanıcılar için yeni bir hizmet sundu.

Suquoosh adı verilen Google’ın yeni hizmeti ile kullanıcılar resimlerini tarayıcı üzerinden optimize etme imkanı bulacaklar. Bu da resimlerin boyutunda önemli derecede azalma demek. Bilindiği üzere web sayfalarının gelişimi ve kullanılan görsel kalitesinin artması, bu sitelerin açılma hızlarını olumsuz anlamda etkiliyor. Google’ın yeni hizmeti ise bu sorunu kaldırmayı planlıyor.

Squoosh Hizmete Başladı

Squoosh Hizmete Başladı

Google’ın büyük boyuttaki görsellere karşı adeta savaş açtığı görülüyor. Google Chrome Labs, geliştirdiği araç ile kullanıcıların görselleri sıkıştırmasına ve formatını değiştirmesine imkan sağlayacak. Üstelik Google’ın yeni aracı tüm tarayıcılarda çalışacak şekilde tasarlandı.

Web sitesi ayrıca tarayıcınıza tam olarak yüklendiyse çevrimdışı olarak çalışma özelliğine sahip. Uygulama ile JPG, MozJPEG, WebP ve PNG gibi sıklıkla kullanılan pek çok uzantıya sahip resimler optimize edilebiliyor. Açık kaynak kodlu olan Squoosh, görsellerin ilk hali ile sıkıştırılmış halini kıyaslamanıza imkan veriyor.

Ancak optimizasyon aracında bulunan bazı özellikler Google çalışanı Jack Archibald’a göre sadece Firefox ve Safari’de çalıştırılabilecek. JPEG2000, TIFF, BMP, PDF ve GIF gibi formatları maalesef Chrome desteklemiyor. Tabi Google’ın bizzat geliştirdiği bir aracın kendi tarayıcısında daha düşük performans veriyor olması da şaşırtıcı. Google’ın yeni optimize aracı Squoosh’u buradan kullanabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu