Yatırım yapmaya başla!

Google 2.7 Milyar Dolarlık Rekor Cezaya İtiraz Ediyor!

Google, Avrupa Komisyonu tarafından arama sonuçlarını manipüle ettiği ve rekabet kurallarına uymadığı gerekçesiyle rekor bir cezaya çarptırılmıştı. Şimdi ise Google bu cezaya itiraz ediyor!
Google 2.7 Milyar Dolarlık Rekor Cezaya İtiraz Ediyor!

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, internet alışverişinde rekabet kurallarına uymadığı ve arama sonuçlarını manipüle ettiği gerekçesiyle Avrupa komisyonu 2.42 milyar Euro (2.7 milyar dolar) ceza kesmişti.  

2017’nin Temmuz ayında verilen ceza sonrası Google’a, rekabet karşıtı davranışlarını sona erdirmek için 90 günlük bir süre verilmiş, aksi takdirde ise şirketin günlük cirosunun %5’ini ödeyeceği belirtilmişti. Şimdi ise Avrupa Komisyonu tarafından kesilen bu rekor cezayı ödememek için temyiz başvurusunda bulunuyor.

Komisyona Göre Arama Sonuçları Manipüle Ediliyor!

Komisyona Göre Arama Sonuçları Manipüle Ediliyor!Aslında bu davanın temelleri 2015 yılına dayanıyor. AB Komisyonu’nu, 2010’dan itibaren Google’ın arama uygulamalarını incelemeye almış ve 2015’te ise resmi olarak bir soruşturma başlatmıştı. Rakip alışveriş sitelerinin arama sonucu listesinde aşağılara itildiğine ve Google’ın bu sonuçları manipüle ettiğine dair iddialar ortaya atılmıştı.

Soruşturma sonucunda bir basın bülteni yayınlayan komisyon, “Google’ın kendi ürünlerine avantaj sağlayacak şekilde mevcut hakimiyetini kötüye kullandığı ve AB antitöst (tekelcilik karşıtı) kurallara göre yasa dışı” olduğu kararına varmıştı. Böylelikle Google, 2.4 milyon Euro gibi rekor bir cezayla karşı karşıya kalmıştı.

Karar Sonrası Google’dan Açıklama Geldi

Karar Sonrası Google’dan Açıklama GeldiGoogle’a bu yasa dışı uygulamaları sona erdirmesi için 90 günlük süre tanınmış ve şirketin bu konudaki planlarını 60 gün içerisinde AB Komisyonu’na bildirmesi gerektiği belirtilmişti. Karara uyulmaması halinde ise internet devi günlük 12.5 milyon Euro para cezası ödeyecekti.

Elbette ki bu kararın ardından Google’dan açıklama gelmişti. Google’ın kullanıcıya ve reklam veren şirketlere yararlı olacak şekilde reklam görüntülenmesi yaptığı ve AB Komisyon’unun kararına katılmayıp, temyiz yoluna gidecekleri belirtilmişti.

Intel İtirazla Cezadan Kurtuldu!

Intel İtirazla Cezadan Kurtuldu!Google’a verilen 90 günlük süre 28 Eylül’de tamamlanacak. Google’ın kalan birkaç hafta içerisinde yanıt vermesi bekleniyor. Aksi takdirde Google’a temyiz yolu da kapanabilir. Aslında benzer bir ceza AB Adalet Divanı tarafından Intel’e e de kesilmiş ve Intel, kararı bir üst mahkemeye taşıyarak 1.3 milyar dolarlık antitröst cezasından kurtulmuştu.

Intel’in cezadan kurtulmasından cesaret alan Google da kararı temyize taşıyarak rekor cezayı ödememeyi istiyor. Peki, sizce internet devi bu rekor cezadan kurtulabilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum