Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Plus Kapatıldı, Alphabet Şirketinin Hisseleri Yüzde 1 Düşüş Yaşadı

Google Plus (Google+) güvenlik açığı gerekçesiyle kapatılıyor. Bu gelişme sonrasında şirketin hisselerinde düşüş yaşandı.
Google Plus Kapatıldı, Alphabet Şirketinin Hisseleri Yüzde 1 Düşüş Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

İnternet dünyasının öncü kuruluşlarından Google bir ürününü güvenlik açığı gerekçesiyle kapatıyor. Google Plus (Google+) Facebook’a rakip olarak Google tarafından kurulmuştu. Ağın son kullanıcılara yönelik kısmı, bir sistem açığı kaynaklı kullanıcı bilgilerinin belli bir süreliğine korunmasız hale gelmesinden dolayı ürünü kapatma kararı aldı.

Google resmi bloğundan duyurduğu gelişmede, yazılım sisteminde yaşanan bir problem nedeniyle Google+ kullanıcılarının özel bilgilerinin üçüncü kişilerin erişimine karşı korunmasız hale geldiğini açıklayarak, bu olumsuzluktan 500 bin kullanıcının etkilendiğini belirtti.

Bilgi sızıntısını önemsiz gören Google açıklamaya gerek duymadığını belirtti.

Mart'tan Bu Yana Bilgi Sızıntısının Olduğu İddia EdildiHaber akışında takip ettiğimiz bir diğer veriye göre, Google’ın bu açığı Mart ayından buyana bildiğini ancak kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadığını inceliyoruz. Google bu detaya karşın, kamuoyuna açıklama gerektirecek kadar ciddi olmayan bir açığın olduğunu iddia etti. Ünlü Firma kapatma kararını ağın hedeflenen kullanıcı sayısına ulaşamadığı ve kullanan aktif kullanıcıların yeterince etkileşimde bulunmadığı nedeniyle aldığı söyledi.

Bugüne kadar Facebook’a rakip olarak çıkardığı ürünü hakkında çok konuşmayan Google, kullanıcıların platformu fazla talep etmediğini ve kullanmakta olan üyelerin %90’lık kısmının ise uygulamada ortalama 5 saniye vakit geçirdikleri detayını açıkladı. 

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Açıklamaya paralel şirket hisselerinde %1’lik bir düşüş kaydedildi.

Şirket Hisselerinde Bir Düşüş KaydedildiŞirketlere özel olarak hizmet vermeye devam edecek platform, bireysel kullanıcı bazlı katılacak. 2011 yılında kurulan ağ diğer ünlü internet devi Facebook’a rakip olarak kurulmuştu ancak başarılı olamadı. Kullanıcıların Gmail ve Google hesaplarına entegre olarak çalışan Google+’da 2 milyarın üzerinde bir kullanıcı sayısı mevcuttu. Gelişmenin ardından ABD Borsalarında işlem gören ilgili şirket hissesi Alphabet Inc. (GOOGL) %1 oranında bir değer kaybı izlendi.

Önceki kapanışını 1.167,83 dolardan yapan hisse 1.156,30 dolar seviyelerinde işlem görmekte. Alphabet Inc’nin (GOOGL) 52 haftalık yüksek fiyatında 1.291,44’ü ve düştüğünde ise 977,08 doları kaydettik. Yatırımcı nezdinde gelişmenin şirketin ürünleri üzerine zamanında yapmadığı duyuru kaynaklı bir güven ortamı yaratabileceğini düşünüyoruz.

Facebook kanadına olumlu yansıyabilecek olaydan sonra izlediğimiz FB 155,54, günlük yükseğini 158,34 ve düştüğünü 154,40 dolardan kaydetti. Küresel piyasa satışlarının geçmesiyle gelişmenin hisselere yansıma ihtimali öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu