Yatırım yapmaya başla!

Google, Play Store’da Yüksek Riske Sahip Binlerce Uygulamayı Kaldırdı

Binlerce uygulamaya ev sahipliği yapan Android mağazası Play Store’da zararlı yazılım barındıran çok sayıda uygulama tespit edildi. Google bu uygulamaları mağazadan kaldırdı.
Google, Play Store’da Yüksek Riske Sahip Binlerce Uygulamayı Kaldırdı

Günümüzde akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Hemen herkeste akıllı telefonun varlığından söz edebiliriz. Bu cihazların hayatımızın hemen her alanında bizlere yenilikler sunduğu biliniyor. Akıllı telefon sayısından çok daha fazla kullanıcıya yönelik uygulamalar geliştiriliyor. Android ve iOS kullanıcıları için çok sayıda uygulama mevcut.

Bu uygulamalardan bazıları ise kötü niyetli kişiler tarafından geliştiriliyor ve kullanıcıları hedef alıyor. Bu durumu fark eden mağaza sahipleri ise söz konusu uygulamaları kaldırıyor. Akıllı telefonlar sürekli yaygınlaşıyor ve bununla beraber uygulama sayısında hızlı bir artış gerçekleşiyor. Son olarak Play Store’da tespit edilen binlerce uygulama Google tarafından kaldırıldı.

Play Store’da Binlerce Uygulama Kaldırıldı

Play Store’da Binlerce Uygulama Kaldırıldı

Android’in uygulama mağazasında araştırmalar yapan bir ekip, yapay zeka teknolojisinden faydalandı ve Play Store’da yaklaşık 1 milyon uygulama üzerinde çalışma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmalar sonucunda Play Store’da bulunan 2040 uygulamanın tehlikeli yazılım içerdiği belirtildi. Bu uygulamalar bilgisayar korsanları tarafından geliştiriliyor ve kullanıcıların kişisel verilerini hedef alıyor.

Yaklaşık 2 yıl süren çalışmada araştırmacılar yapay zekadan faydalandı. İlk olarak mağazadaki en popüler uygulamalara odaklanan araştırma, pek çok filtre uygulayarak, çeşitli güvenlik riskleri tespit etti. Tespit edilen yazılımlar virüs programı olan VirusTotal adlı bir program ile kontrol edildi. 7246 tane kötü amaçlı uygulamaya rastlanırken bunlardan 2040 tanesinin yüksek riske sahip olduğu görüldü.

Google Tehlikeye Geçit Vermiyor

Google Tehlikeye Geçit Vermiyor

Google, sahip olduğu topluluk kuralları gereği Play Store’da veri ihlali yapan uygulamalara geçit vermiyor. Daha önce pek çok kez binlerce uygulamanın mağazadan kaldırıldığı biliniyor. Araştırma ekibinin yaptığı son çalışma ile Google, söz konusu 2040 uygulamayı mağazadan kaldırdı. Bu uygulamalardan bazıları ise indirme sayısı ile dikkat çekiyor.

Bunlardan dikkat çeken uygulamalardan birisi Temple Run ve Hill Climb Racing oldu. Eğer söz konusu uygulamalar cihazınızda yüklü ise en kısa sürede silmenizde fayda var. Araştırma yapan ekip elde ettiği verileri Google ile paylaştı.

Google yetkilileri konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, rapor edilen uygulama sayısında yüzde 55 oranında artış yaşandığını belirtiyor. Söz konusu uygulamaların Google’ın kendi koruma sistemi Play Protect’in kontrolünü nasıl aştığı ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum