Yatırım yapmaya başla!

Google, Play Store’da Yayınlanacak Uygulamaların Denetleme Sürecini Uzatıyor

Android kullanıcılarının uygulamaları indirdiği Play Store’da denetim daha sık hale getiriliyor. Google’ın bu kararı almasında geçtiğimiz günlerde tespit edilen Adware uygulamaları önemli rol oynuyor.
Google, Play Store’da Yayınlanacak Uygulamaların Denetleme Sürecini Uzatıyor

Google’ın mobil işletim sistemi Android, dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmakta. Açık kaynak kodlu olan işletim sistemi akıllı telefon üreticilerinin büyük bölümü tarafından kullanılmakta ve geliştirilen arayüzler ile modifiye edilmekte. Apple kullanıcıları dışında kalan akıllı telefon pazarı tamamen Android’in elinde Böylesine büyük bir platformda çok sayıda uygulama mevcut. Ancak bu durum beraberinde çeşitli olumsuzlukları getirebiliyor.

Android uygulamalarının indirildiği mağaza olan Play Store’da binlerce uygulama mevcut. Bunlar arasında kimi zaman zararlı yazılım içeren ve kullanıcı gizliliğini ihlal eden uygulamalara sıkça rastlanabilir. Google Android kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına Play Store’u sürekli denetliyor.

Mağazanın denetiminden Google Play Protect koruması sorumlu. Ancak buna rağmen pek çok zararlı yazılım bu korumayı aşıyor ve milyonlarca kullanıcı için bir tehdit haline geliyor. Geçtiğimiz günlerde zararlı reklam yazılımı yani adware içeren 85 Android uygulaması Play Store’da tespit edilmişti. Bu durum sonrası şirket uygulamaların yayınlanma sürecine daha sıkı denetim getirmeye hazırlanıyor.

Play Store’da Denetimler Artıyor

Play Store’da Denetimler Artıyor

Play Store’da sayısız uygulama mevcut ve bu uygulamalar sayesinde geliştiriciler önemli gelirler elde edebiliyor. Kullanıcılara sunulacak uygulamaların Google’ın koymuş olduğu güvenlik kriterleri ile uyumlu olması gerekiyor. Google Play Protect’in korumasından olumlu not alan uygulamalar mağazada yerini alıyor. Ancak buna rağmen mağazada kötü amaçlı yazılımlar yer alabiliyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan adware uygulamalarının toplamda 8 milyon kişiyi etkilediği belirtildi.

Bu durum sonrası Google benzer olayların tekrar yaşanmaması adına işi daha sıkı tutacak. Alınan karar ile Play Store’da yayınlanacak olan uygulamalar öncesinde daha fazla denetlenecek. Yapılacak olan kontrollerin en az 3 gün süreceğini açıklayan Google, kullanıcılarının güvenliğini sağlamanın kendileri için öncelik olduğunu belirtiyor.

Yeni süreç ile ilgili bir bilgilendirme yazısı yayınlayan yazılım devi, “Bazı geliştirici hesapları için, kullanıcıların daha iyi korunmasına yardımcı olmak için uygulamalarınızı ayrıntılı bir şekilde incelemek için daha fazla zaman harcayacağız. Uygulamanızın gösterge panosunda, bunun ne kadar sürmesi gerektiği konusunda bir bildirim alacaksınız. Planlamanızı ayarlamanızı öneririz. Uygulamanızın gönderilmesi ile kullanıma sunulması arasında en az üç gün sürecektir” açıklamasında bulundu.

Geliştiriciler Karardan Memnun Değil

Geliştiriciler Karardan Memnun Değil

Play Store’da uygulamalarını yayınlayan geliştiricilerin önemli bir bölümü Google’ın almış olduğu bu karardan dolayı memnuniyetsizliklerini dile getiriyor. Kurallara uygun şekilde uygulamalarını yayınladığını belirten geliştiriciler, alınan karardan dolayı kendilerinin haksızlığa uğradığını düşünüyor. Görünen o ki kurunun yanında yaş yanıyor.

Ancak milyonlarca kullanıcısı için uygulama hizmeti veren Play Store’da, güvenliği sağlamak başlıca kriter olmakta. Google’ın hassasiyetini artırması ile beraber artık uygulama geliştiricilerin Play Store’da yayınlayacakları uygulamalar için daha fazla bekleyeceğini söyleyebiliriz. Denetimlerin sıklaştırılması zararlı yazılımların Play Store’da ortaya çıkmasını ne kadar etkileyecek bunu da zaman içerisinde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum