Yatırım yapmaya başla!

Google Play Store’da 150 Milyondan Fazla Cihazı Etkileyen Zararlı Yazılım Bulundu

Android uygulama mağazası Play Store’da milyonlarca kullanıcıyı etkileyen zararlı bir yazılım saptandı.
Google Play Store’da 150 Milyondan Fazla Cihazı Etkileyen Zararlı Yazılım Bulundu

Android’in devasa uygulama mağazası Play Store’da çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yaparken milyonlarca kullanıcıya ulaşım imkanı sağlıyor. Ancak dev uygulama mağazasında zaman zaman kullanıcılar için tehdit oluşturacak yazılımlara rastlamak mümkün oluyor. Google her ne kadar bu tarz durumlara karşı önlemler alsa da, bazen başarılı olamıyor.

Son olarak Play Store’da SimBad adında zararlı bir yazılım tespit edildi. Checkpoint Research tarafından yapılan çalışmada Play Store üzerinde rastlanan zararlı yazılımın 150 milyondan fazla cihazı etkilediği ifade edildi. Tespit edilen zararlı yazılımın ağırlıklı olarak simülasyon oyunlarının içerisine gizlendiği belirtiliyor.

Play Store’da Tehlike Saçan Yazılım

Play Store’da Tehlike Saçan Yazılım

Google’ın uygulama mağazasında rastlanan yazılım tehdidinin, çok sayıda uygulamaya bulaşırken, toplamda 150 milyondan fazla kullanıcının cihazına bulaştığı belirtiliyor. 206 uygulamanın içerisinde bulunan SimBad adı verilen zararlı yazılımın yoğun olarak simülasyon oyunlarında olduğu belirtildi.

Bu uygulamalardan başlıcalarına değinecek olursak Snow Heavy Excavator Simulator, Hoverboard Racing ve Real Tractor Farming Simulator gibi oyunlar olduğu görülüyor. Üstelik bu oyunların her biri milyonlarca kullanıcı tarafından indirilmiş uygulamalar. Bilindiği üzere pek çok uygulamada olduğu gibi oyunların içerisinde de kazanç elde etme amaçlı reklam alanları bulunuyor.

SimBad ise reklamların içerisinde cihazlara bulaşıyor ve cihazlara kullanıcılardan habersiz olarak uygulama yüklüyor. Ayrıca kullanıcıların kişisel verilerinin de çalınmasının söz konusu olduğu belirtiliyor. Kullanıcıları tehlikeli sitelere de yönlendiren söz konusu uygulamalar eğer cihazınızda yüklü ise silmenizde yarar var. Tehlikeli yazılıma rastlanan 206 uygulama ise Google tarafından Play Store’dan kaldırıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum