Yatırım yapmaya başla!

Google Play Store’daki Sahte Navigasyon Uygulamaları Haksız Kazanç Elde Ediyor

Android uygulama mağazası Play Store’da yer alan sahte navigasyon uygulamaları kullanıcılar üzerinden haksız kazanç elde ediyor.
Google Play Store’daki Sahte Navigasyon Uygulamaları Haksız Kazanç Elde Ediyor

Android kullanıcılarına hizmet eden uygulama mağazası Google Play Store, bünyesinde binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda uygulama geliştirici burada yazılımlarını yayınlıyor ve indirme oranında gelirler elde ediyorlar. App Store’da geliştiriciler uygulamalarını yayınlamak için onay sisteminden geçmeleri gerekiyor. Rakibine göre daha az sayıda uygulanan App Store’un gelir itibariyle Play Store’a fark attığı biliniyor.

Ancak Play Store’da durumun böyle olmaması hem kullanıcılar için hem de mağaza için bir risk unsuru. Google Play Store’da uygulama geliştiriciler herhangi bir onay sisteminden geçmeden istedikleri gibi uygulama yayınlayabiliyorlar. Google ise bu duruma sessiz kalmayı tercih ediyor. Son olarak platformda yer alan sahte navigasyon uygulamalarına daha sık rastlanıyor.

Sahte Navigasyon Uygulamaları Tehlike Saçıyor

Sahte Navigasyon Uygulamaları Tehlike Saçıyor

Son dönemde Google Play Store’da sahte navigasyon uygulamalarında büyük artış yaşandığı belirtiliyor. ESET’in güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko’nun Twitter hesabından paylaştığı rapora göre Play Store’da 15’ten fazla sahte navigasyon uygulamasının kullanıcılara gösteriliyor. Söz konusu uygulamaların üzerinde ‘Haritalar ve GPS Navigasyon: Rotanızı kolayca bulun!” ve ‘GPS Haritaları, Rota Bulucu’ gibi yazılar yer alıyor.

Bu tarz uygulamalar kullanıcılara herhangi bir navigasyon hizmeti vermediği gibi gösterilen reklamlar ile haksız kazanç elde ediliyor. Gösterilen bu reklamlarda Google’ın herhangi bir onayı söz konusu değil. Tabi bu sahte uygulamalar kullanıcılar için risk unsuru haline geliyor.

Google’ın platformda yer alan sahte uygulamalara karşı herhangi bir yaptırımda bulunmuyor olması ise şaşırtıcı. Çünkü şirketin belirlediği kurallara göre üçüncü parti geliştiricilerin başka bir Google ürünü ile benzer özelliğe sahip ve aynı hizmetleri yeniden sunuyormuş gibi yeni uygulamalar yayınlaması yasak. Bu açıdan bakacak olursak Play Store’a tıpkı App Store’da olduğu gibi bir denetim mekanizması gelmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum