Yatırım yapmaya başla!

Google Play Store’da Reklam Kurallarını İhlal Eden Uygulamalar Kaldırıldı

Google’ın Android kullanıcılarının hizmetine sunduğu Play Store’da reklam kurallarını ihlal eden çok sayıda uygulamaya rastlandı. Söz konusu uygulamaların hepsi Google tarafından kaldırıldı.
Google Play Store’da Reklam Kurallarını İhlal Eden Uygulamalar Kaldırıldı

Akıllı telefon pazarında kullanıcıların önemli bir kısmı Android işletim sistemini kullanıyor. Dev platformda kullanıcıların hizmetine sunulmuş sayısız uygulama mevcut. Uygulama geliştiriciler Google’ın Play Store mağazasında yayınladıkları ürünler ile milyonlarca kişiye ulaşılabiliyor ve çeşitli yollarla gelir elde edebiliyorlar. Geliştiriciler uygulama içi satın alma ya da reklam gösterimleri ile para kazanabiliyorlar.

Yüksek indirme sayısına sahip uygulamalar bünyesinde yaptıkları reklam gösterimleri sayesinde büyük gelir elde edebiliyor. Ancak Google’ın da uygulama geliştiricilerin karşısına koyduğu bir takım kurallar mevcut. Kimi geliştiriciler bu kuralları ihlal ediyor ve kullanıcıların cihazlarına zarar verecek reklam yazılımlarını uygulamaların içine yerleştiriyorlar.

Google ise bu ve benzeri uygulamaların gözünün yaşına bakmıyor ve mağazadan derhal kaldırıyor. Bir güvenlik şirketi milyonlarca kullanıcıyı etkileyen reklam yazılımı barındıran çok sayıda Android uygulaması tespit etti. Fark edilen uygulamalar Google tarafından Play Store’dan kaldırıldı.

Play Store’da 85 Uygulama Tespit Edildi

Play Store’da 85 Uygulama Tespit Edildi

Güvenlik şirketi Trend Micro, Play Store’da yaptığı çalışma ile 85 Android uygulamasının kullanıcılara adware faaliyeti yürüttüğünü tespit etti. Uygulamaların içerisinde gösterilen reklamlar kullanıcıları üçüncü parti platformlara yönlendirdiği ve üzerlerinden kazanç elde ettiği ortaya çıktı. Uygulamanın cihaza kurulmasıyla beraber otomatik olarak çalıştığı ve kullanıcıları izinsiz takip ettiği belirtiliyor.

Üstelik reklam tıklama işlemi kullanıcının bilgisi dışında arka planda gerçekleşiyor ve haksız kazanç elde ediliyor. Trend Micro’da konuyla ilgili değerlendirmede bulunan güvenlik uzmanı Ecula Xu, “Bunlar her zaman karşılaştığımız reklam yazılımları değil. Yazılım, kapanması zor olan reklamları çıkarmak yerine kullanıcının tespit etmesini önlemek için kullanıcı davranışını okuma ve zamanlı tıklayıcı gibi eşsiz yöntemler kullanıyor.” ifadelerine yer verdi.

Güvenlik uzmanları bu uygulamaların sürekli kayıt aldığını ve kaldırılmasının tahmin edildiği kadar kolay olmadığını belirtiyor. Uygulama sürekli ana ekranda kısayol oluşturuyor ve kullanıcılar bu uygulama yerine kısayolu kaldırdıklarını düşünüyor. Dolayısıyla arka plandaki izinsiz reklam faaliyeti devam ediyor. Play Store’da bu tarz faaliyet yürüten 85 uygulama oluğu ve bu uygulamaların toplamda 8 milyondan fazla kişiyi etkilediği belirtildi.

Tanınmış Uygulamalar Uzaklaştırıldı

Tanınmış Uygulamalar Uzaklaştırıldı

Trend Micro’nun yapmış olduğu araştırmada Super Selfie Camera, Cos Camera, Pop Camera ve One Stroke Line Puzzle gibi yaygın kullanıma sahip uygulamalara rastlandı. Uygulamaların büyük bölümünün fotoğraf düzenleme ve oyun gibi kendisini gösterdiği ifade edildi. Çalışmada söz konusu reklamların kullanıcıya tam ekranda gösterildiği ve kişilerin bu reklamlara tıklamak zorunda bırakıldığı belirtildi. Üstelik uygulamalar kapatılsa bile arka planda çalıştığı için ana ekranda kullanıcıya izinsiz reklam gösterimi yapıyor.

Trend Micro yaptığı çalışmayla ilgili Google’ı derhal bilgilendirdi. Yazılım devi ise durumu dikkate aldı ve Android mağazasında bulunan 85 adet uygulamayı kaldırdı. Play Store günümüzde çok sayıda uygulama geliştiriciye araçlarını yayınlama fırsatı sunuyor. Ancak kullanıcı güvenliğini tehdit eden uygulamalara sıkça rastlanıyor ve Google tarafından tespit edilenlerin mağazada durmasına izin verilmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum