Yatırım yapmaya başla!

Google, Play Store’da Kural İhlali Yapan Uygulamaları Kaldırmaya Devam Ediyor

Google, Android mağazası Play Store’da 38 zararlı uygulamayı daha kaldırdı.
Google, Play Store’da Kural İhlali Yapan Uygulamaları Kaldırmaya Devam Ediyor

Teknoloji devi Google Android işletim sistemi ile milyonlarca kullanıcıya yazılım desteği sağlıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının büyük bölümü Android sürümlerini kullanıyor. Google kullanıcılarına temiz bir deneyim sunmak adına güvenlik alanında yeni adımlar atıyor.

Milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı uygulama desteğini dijital mağaza Play Store üzerinden alıyor. Mağaza sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Pek çok zaman kullanıcı güvenliği için risk oluşturan uygulamalar tespit ediliyor. Teknoloji devi bu uygulamaları Play Store’dan kaldırmaktan çekinmiyor.

Geçtiğimiz dönemde pek çok kez riskli bulunan uygulamaların kaldırıldığına tanık olduk. Ancak geliştiriciler sürekli yeni uygulamalar yüklüyor ve bunlardan bazılarında zararlı yazılımlar yer alıyor. Google son olarak zararlı yazılım içeren 38 Android uygulamasını daha kaldırma kararı aldı.

Güzellik Uygulamaları Kaldırıldı

Güzellik Uygulamaları Kaldırıldı

Play Store üzerinde yapılan bir araştırma zararlı yazılım içeren çok sayıda Android uygulamasını ortaya çıkardı. Güvenlik şirketi White Ops tarafından yapılan araştırma sonrası konuyla ilgili Google’a bilgilendirme yapıldı. Bu uygulamaların büyük bölümünün güzellik ve filtre paketleri olduğu belirtiliyor. Uygulamaların bir kere indirilip yüklenmesi ile beraber kullanıcılara yoğun bir şekilde reklam gösterimi yapılıyordu.

Bununla beraber uygulamalar kullanıcıları çeşitli siteleri yönlendiriyordu. Telefonda simgesi kaldırılan uygulamanın kaldırılmasının da bu şekilde önüne geçiliyor. Google kendisine gelen bilgilendirme sonrası bu uygulamaları Play Store’dan kaldırdı. Güvenlik şirketi bu uygulamalardan 17 tanesinin 500 binden fazla indirmeye sahip olduğunu belirtiyor.

Geliştiriciler zararı kodları ayıklayıp uygulamaları yeniden Play Store’a yükledi. Sonrasında yapılan güncelleme ile bu kodlar yeniden eklendi. Öyle ki zararlı kodların engellenmesi adına arapça karakterlerin kullanıldığı belirtiliyor. Google ise bu gibi düzenlemelere karşı yeni güvenlik önlemleri alacağını açıkladı. Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde Android 11 ile Play Store’da harici bir kaynaktan uygulama yüklenmenin engelleneceğini duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum