Yatırım yapmaya başla!

Google Play Store’daki Kötü Niyetli Yazılımlar Kullanıcıları Müstehcen Sitelere Yönlendiriyor

Android uygulama mağazası Play Store’da yer alan zararlı yazılımlar kullanıcıları uygunsuz içeriklere yönlendiriyor.
Google Play Store’daki Kötü Niyetli Yazılımlar Kullanıcıları Müstehcen Sitelere Yönlendiriyor

Dünyanın en büyük mobil işletim sistemi Android’in uygulama mağazası Play Store, binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Milyonlarca kullanıcı tarafından indirilen uygulamalar içerisinde kötü niyetli yazılımlara rastlamak mümkün oluyor. Bu yazılımlar kullanıcılar üzerinden dolandırıcılık faaliyetinin yanı sıra cihazlara virüs bulaşmasına neden oluyorlar.

Hatta bazı zararlı yazılımlar kullanıcıları müstehcen içerikli sitelere yönlendiriyorlar. Sektörün tanınmış güvenlik şirketlerinden Trend Micro, Play Store üzerinde yaptığı araştırmalarda çok sayıda kötü niyetli yazılım barındıran uygulamaya rastladı. Üstelik bu yazılımların sayısının platformda hızla arttığı açıklandı.

Play Store’da Pop-up’lar Tehlike Saçıyor

Play Store’da Pop-up’lar Tehlike Saçıyor

Trend Micro’nun Play Store üzerinde yaptığı çalışma sonucu bazı uygulamalar yoluyla bulaşan pop-up’ların kullanıcılar için tehdit oluşturduğu ortaya çıktı. Söz konusu yazılımlar, kullanıcıları görmek istemeyeceği türden müstehcen sayfalara yönlendiriyor. Uygulamaların içerisinde çıkan reklamlara tıklandığında gerçekleşen bu olay aynı zamanda kullanıcıları kişisel bilgilerini isteyen sitelere yönlendiriyor.

Bazı uygulamaların ise telefonuna yazılım bulaşan kullanıcıların kişisel fotoğraflarının çalınmasına neden olduğu belirtildi. Söz konusu tehlikeli yazılımlar ağırlıklı olarak fotoğraf filtreleme programlarında ortaya çıkıyor. Özellikle sosyal medyada paylaştıkları fotoğrafları üçüncü parti programlar ile filtreleyen kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor.

Google ise yaşanan bu durumun farkında ve söz konusu uygulamaları mağazadan kaldırmak için harekete geçmiş durumda. Ancak yapılan tüm hamlelere rağmen Google, uygulama mağazasından söz konusu uygulamaları tamamen temizleyemediğini belirtiyor. Bu noktada telefonuna uygulama indiren kullanıcıların daha dikkatli olması gerektiği ortaya çıkıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum