Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google, Play Store Harici Kaynaklardan Uygulama Yüklemeyi Engelliyor

Google. Android mağazası Play Store’un güvenliğini sağlamak amacıyla yeni bir karar aldı.
Google, Play Store Harici Kaynaklardan Uygulama Yüklemeyi Engelliyor
HABER GİRİŞ

Yazılım devi Google, Android işletim sisteminin geliştiricisi ve mobil cihazlar aracılığı ile milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Kullanıcılar Android aracılığı ile çok sayıda uygulamayı indiriyor. Google, Android ekosisteminde uygulama desteğini Play Store mağazası aracılığı ile sağlıyor. Uygulamaların Play Store’da yayınlanması sürecinde Google tarafından kontrol sürecinden geçtiği biliniyor. Play Protect adı verilen altyapı ile kontrolden geçirilen uygulamalar, güvenli bulunması halinde mağazada yerini alıyor.

Android için uygulamaların yüklendiği tek platform Play Store olmamakta. Pek çok farklı mecra üzerinden Android uyumlu uygulamaları APK dosyası olarak indirmek mümkün . Ancak bu uygulamalar Google tarafından doğrulanmıyor ve kullanıcılar için risk içeren yazılımlar içerebiliyor. Bu durum kullanıcıların cihazlarını saldırılara açık hale getiriyor. Google bu sorunun önüne geçmek için yeni bir karar aldı. Şirket artık dışarıdan yüklenen uygulamalara izin vermeyecek.

Play Store için Yeni Güvenlik Kararı

Play Store için Yeni Güvenlik Kararı

Akıllı telefonları tehdit eden uygulamalar kullanıcıları pek çok farklı amaç ile hedef alabiliyor. Bunların başında kimlik bilgisi çalma, fidye yazılımları ve Bitcoin hırsızlığı gibi yöntemler öne çıkıyor. Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması bu duruma ayrıca zemin hazırlıyor. Pek çok zararlı uygulama ise Play Protect korumasını aşarak mağazada yerini alabiliyor. Durumun farkında olan Google Play Store’daki zararlı uygulamaları temizlemek adına harekete geçti.

Şirket almış olduğu karar kullanıcıların Play Store haricinde uygulama yüklemelerine izin vermeyeceğini açıkladı. Bununla beraber mağazada bulunan kötü amaçlı yazılım içeren uygulamaların da yapılacak olan taramalar ile tespit edilip uzaklaştırılması planlanıyor. Hazırlanan son bir rapor Play Store’da çok sayıda zararlı yazılım içeren uygulama olduğunu gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

RiskIQ tarafından yayınlanan rapor, Play Store mağazasında 25 bini aşkın potansiyel zararlı uygulama olduğunu gösteriyor. Google’ın almış olduğu önlemler ile geçtiğimiz yıl bu oranı yüzde 76 seviyesinde düşürdüğü belirtiliyor.

Google, 9Game’e Karşı Uyarıyor

Google, 9Game’e Karşı Uyarıyor

Yapılan incelemelerde tespit edilen uygulamalar kara listeye alınıyor e Play Store’dan uzaklaştırılıyor. Ancak kullanıcıların üçüncü kaynaklardan yüklediği uygulamalar ise risk oluşturmaya devam ediyor.Bu amaca hizmet eden uygulama mağazaları dikkat çekiyor. Çinli geliştiriciler tarafından oluşturulan 9Game mağazası ise bu anlamda başı çekiyor.

Mağazada 61 binden fazla uygulama bulunuyor ve bu uygulamalar Google tarafından kara listeye alınmış durumda. Google bu uygulamaların tamamen indirilmesini önlemek adına harekete geçmiş oldu. Böylelikle Google tarafından doğrulanmamış olan uygulamaların indirilmesi mümkün olmayacak. Alınan bu kararın Android ekosistemine nasıl yansıyacağını ise önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.