Yatırım yapmaya başla!

Google, Play Store için Güvenlik Şirketleri ile İş Birliği Yapacak

Google uygulama mağazası Play Store’da zararlı yazılımların önüne geçmek adına güvenlik şirketleri ile iş birliği yapacak.
Google, Play Store için Güvenlik Şirketleri ile İş Birliği Yapacak

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Google, bilindiği üzere Android işletim sisteminin geliştiricisi konumunda. Şirket Android aracılığı ile milyonlarca akıllı telefon kullanıcısına yazılım desteği sağlıyor. Bununla beraber işletim sistemi ile uyumlu yüz binlerce uygulama mevcut. Geliştiriciler uygulamalarını Android mağazası Play Store’da kullanıcıların beğenisine sunuyor. Bilindiği üzere Android mağazası son dönemde zararlı yazılım içeren uygulamalar ile gündeme geliyor.

Google, Play Store’u bu tarz uygulamalardan temizlemek adına sürekli önlem alıyor. Halihazırda Google Play Protect, Android mağazasındaki uygulamaların denetimini sağlıyor. Buna rağmen kullanıcıların veri güvenliğini tehlikeye atacak pek çok uygulamaya rastlamak mümkün oluyor. Yazılım devi bu durumların önüne geçmek için sektörün önde gelen güvenlik şirketleri ile iş birliği yapmaya hazırlanıyor.

Google İş Birliği Yapacak

Google İş Birliği Yapacak

Günümüzde başlıca dijital güvenlik şirketleri arasında ESET, Lookout ve Zimperium gibi kuruluşları gösterebiliriz. Google, Play Store’da daha güvenli bir deneyim sunmak adına bu şirketler ile iş birliği yapacağını duyurdu. İlgili kuruluşlar arasında App Defense Alliance adında yeni bir birlik kuruldu. Bu birlik Play Store’daki zararlı uygulamaları mağazada yayınlanmadan tespit etmeyi amaçlıyor. Google bugüne kadar tespit edilen bu uygulamaları mağazadan kaldırıyor.

Ancak bu uygulamalar kaldırılana kadar milyonlarca kullanıcı tarafından cihazlara indiriliyor ve büyük veri ihlalleri söz konusu oluyor. Google’ın ortakları tüm birikimlerini Play Protect altyapısına entegre edecek. Bu sayede zararlı yazılım içeren uygulamalar en kısa sürede tespit edilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Google yöneticilerinden Dave Kleidermacher, Android’in 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı olduğunu vurgulayarak, “Savunma ortaklığıyla birlikte zararlı uygulamaların kullanıcıların cihazlarına ulaşmadan engellenmesi için çalışıyoruz.” ifadelerine verdi.

İş Birliği Verimliliği Artıracak

İş Birliği Verimliliği Artıracak

Google yetkilisi Kleidermacher, güvenlik şirketleri ile yapacakları ortaklığın Play Store’daki zararlı uygulamaların tespit edilme sürecini hızlandıracağını söyledi. Riski azaltmak istediklerini belirten yetkili, “Endüstri partnerlerimizle yakın şekilde çalışmak, alanımızdaki yetenekli araştırmacılar ve onların geliştirdiği sistemlerle iş birliği yapma imkanı sağlıyor. Tüm bu çalışmaların hedefi, uygulama bazlı zararlı yazılımların riskini azaltmak ve yeni tehditleri tanımlayarak bu tehditlerden kullanıcılarımızı korumak” diye konuştu.

Partnerlerinin güvenlik konusunda özelleştirilmiş araçları olduğuna dikkat çeken Google yetkilisi, “Partnerlerimizle birlikte en önemli amacımız, potansiyel zararlı uygulamaları hızlıca tespit ederek ve yayımlanmalarını engelleyerek Google Play Store’un güvenliğini sağlamak. Bu kapsamda Google Play Protect isimli tespit sistemlerimizi partnerlerimizin tarama sistemlerine entegre edeceğiz. Partnerlerimiz bu sayede verileri analiz ederek Play Store’un güvenliğinin sağlanmasına önemli rol oynayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Yetkili Play Store için yaptıkları bu iş birliğinin kendilerini heyecanlandırdığını söyleyerek sözlerini tamamladı. Geçtiğimiz günlerde Play Store’a 172 zararlı yazılım içeren uygulama tespit edilmişti. Yine yapılan başka bir araştırmada 40 milyon kişi tarafından indirilen sahte reklam gösterimi yapan uygulamalar ortaya çıkarılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum