Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google’ın Sevdiği Gizli Mod Özelliği Play Store için Geliyor

Google, uygulama mağazası Play Store için gizli mod desteği sunmaya hazırlanıyor. Mağaza için ayrıca karanlık mod yayınlandı.
Google’ın Sevdiği Gizli Mod Özelliği Play Store için Geliyor

ABD’li teknoloji şirketi Google, Android işletim sisteminin geliştiricisi ve beraberinde çok sayıda uygulama ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Mobil kullanıcıların uygulama desteğini aldığı Play Store mağazası da kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına sürekli güncelleniyor. Play Store son günlerde daha çok güvenlik açıkları ve kötü amaçlı yazılım içeren uygulamalar ile gündeme gelse de, bu sefer kullanıcı dostu bir özellik ile adından söz ettirmeye hazırlanıyor.

Bilindiği üzere Google son dönemde bünyesi altındaki uygulamalar için yeni gizlilik seçenekleri sunmaya başladı. Google’ın milyonlar tarafından kullanılan internet tarayıcısı Chrome, gizli mod seçeneği ile dikkat çekiyor. Haritalar, Asistan ve YouTube gibi servislerinde gizlilik seçeneklerini sıklaştıran Google, son olarak Play Store’a da kullanıcıların gizlenebileceği bir mod geliştiriyor.

Play Store için Gizli Mod Geliyor

Play Store için Gizli Mod Geliyor

Google’ın gizlilik atılımının ilk sinyalleri geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen 2019 geliştiriciler konferansında verilmişti. Teknoloji devinin CEO’su Sundar Pichai, sahip oldukları uygulamalara yönelik yeni gizlilik seçenekleri sunacaklarını söylemişti. Geçtiğimiz günlerde Haritalar için gizli mod geliştiren Google, bu özelliğini uygulama mağazası Play Store’a getirmeye hazırlanıyor. Şu anda test sürecinde olan yeni özelliğin önümüzdeki günlerde aktif hale gelmesi bekleniyor.

Play Store bilindiği üzere binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla milyonlarca kullanıcı ve çok sayıda uygulama geliştirici için gizlilik başlıca konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Google gizliliğe önem veriyor olsa da zaman zaman güvenlik ihlallerinin yaşandığı biliniyor. Yazılım devi yayınlayacağı yeni Play Store sürümü ile bilinmeyen uygulamalar konusunda kullanıcıları uyaracak.

Android kullanıcıları gizli mod seçeneği sayesinde Play Store’daki oturum açma verilerinin toplanmasını engelleyebilecek. Yeni moda dair çok fazla bir detay mevcut değil ancak Google’ın diğer uygulamalarında olduğu gibi gizlilik odaklı bir araç olacağını söyleyebiliriz.

Play Store’a Karanlık Mod Desteği

Play Store’a Karanlık Mod Desteği

Uygulama mağazası Play Store’a gelen bir diğer yenilik ise kullanıcı dostu olan karanlık mod oldu. Google son dönemde başta Android 10 olmak üzere pek çok uygulamasına karanlık mod seçeneğini getirmeye başladı. Yeni temanın geldiği son mecra ise Play Store oldu. Mağazayı karanlık tema ile görüntülemek için Android Pie ya da Android 10 işletim sistemine sahip olmak gerekiyor.

Karanlık tema özellikle OLED ekranlı akıllı telefonlarda şarj anlamında büyük tasarruf yapılmasını sağlıyor. Kullanıcılar için daha az yorucu bir görünüme sahip olan bu tema son dönemde pek çok uygulama ve serviste sunulmaya başladı. Bu özelliğin sunulduğu mecralar arasında son dönemde Instagram, iOS 13 gibi platformların olduğu biliniyor. Aynı şekilde Windows 10 işletim sistemi de geçtiğimiz dönem aldığı güncelleme ile bu temayı kullanıcılarına sunmuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum