Yatırım yapmaya başla!

Google, Play Store’da COVID-19 ile İlişkili Uygulamalara Olan Hassasiyetini Artırdı

Google uygulama mağazası Play Store’da popüler bir podcast uygulamasını kaldırdı. Şirket sonra bu kararından geri adım attı.
Google, Play Store’da COVID-19 ile İlişkili Uygulamalara Olan Hassasiyetini Artırdı

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber Android ve iOS işletim sistemleri milyonlarca kişiye erişim imkanı sağlıyor. Google’ın geliştiricisi olduğu Android işletim sistemi, dijital mağazası olan Play Store’da sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bu uygulamalara her gün yenileri eklenmeye devam ediyor.

Bugüne kadar mağazada zararlı yazılım içeren ya da kullanıcılar için risk oluşturan çok sayıda uygulamaya rastlandı. Google bu uygulamaları kaldırmaktan çekinmiyor. Son dönemde podcast yayınları kullanıcılardan büyük ilgi görmeye başladı. Spotify ve Apple Music gibi uygulamalardaki podcast yayınları milyonlarca kişi tarafından dinleniyor.

Play Store’da ise bu amaca yönelik olarak geliştirilmiş çok sayıda uygulama bulunuyor. Google bu uygulamalardan birisini virüs konusunda yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle kaldırma kararı aldı. Kaldırılan uygulama milyonlarca kişi tarafından indirilmişti.

Google, Podcast Uygulamasını Kaldırdı

Google, Podcast Uygulamasını Kaldırdı

Google geçtiğimiz günlerde Corona virüsünün yaygınlaşması ile beraber Play Store’un güvenlik politikalarında değişiklikler yapmıştı. Bu kapsamda salgınla ilgili içeriklerin yer aldığı uygulamalar çok daha sıkı bir denetimden geçiyor. Şirket virüs ile alakalı podcast yayınlara yer veren Podcast Addict’i Play Store’dan kaldırdı. Google’a göre bu uygulama virüse dair asılsız bilgiler içeriyordu.

Üstelik uygulama bugüne kadar 10 milyon kişi tarafından indirildi. Google’ın sert politikası milyonlarca kişi tarafından kullanılan masum uygulamaların da kaldırılmasına neden oluyor. Kısa süre sonra yapılan inceleme ile beraber bu uygulama Play Store’da yeniden yerini aldı.

Konuyla ilgili Google Platformlar ve Ekosistemler Sorumlusu Hiroshi Lockheimer, Podcast Addict’in mağazadan yanlışlıkla kaldırıldığını ve sonrasında tekrar geri eklendiğini söyledi.

Uyglamanın Geliştiricisi Tepkili

Uyglamanın Geliştiricisi Tepkili

Google yetkilileri son dönemde virüs ile alakalı uygulamalara karşı çok daha dikkatli davrandıklarını belirtiyor. Podcast Addict’in de bu nedenle kaldırıldığını söyleyen yetkililer, yanlış anlaşılma olduğunu ve bu karardan geri adım attıklarını ifade etti. Uygulamanın geliştiricisi Xavier Guillemane ise alınan bu karardan rahatsız. Guillemane’ye göre podcast yayınları geliştiriciler tarafından yükleniyor.

Geliştirici uygulamanın Play Store’a farklı bir isim ile yeniden yüklenmesi gerektiğini düşünüyor. Söz konusu uygulama daha önce de Android mağazasında benzer bir sorun yaşamıştı. O dönem uygulama içerisinde yetişkinlere yönelik podcast yayını yer alması ile beraber reklamlarının tamamı engellenmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum