Yatırım yapmaya başla!

Google, Uygulama Mağazası Play Store’da 800’ü Aşkın Zararlı Uygulamayı Kaldırdı

Android ekosisteminin uygulama mağazası Play Store’da zararlı yazılım içeren 813 uygulama kaldırıldı.
Google, Uygulama Mağazası Play Store’da 800’ü Aşkın Zararlı Uygulamayı Kaldırdı

Akıllı telefon pazarının büyük bölümünde kullanılan işletim sistemi Android, milyonlarca kişiye hizmet sağlıyor. Kullanıcılar Android için geliştirilmiş sayısız uygulamayı cihazlarına indiriyor ve ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanıyor. Google’ın resmi uygulama mağazası Play Store sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor ve bu uygulamaların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Mağazanın içerisinde çok fazla uygulama bulunması belirli zamanlarda zararlı yazılımların ortaya çıkmasına zemin hazırlayan bir durum. Geçtiğimiz dönemde pek çok kez Play Store’da kullanıcı güvenliğini tehdit eden uygulamalar ortaya çıkarılmış ve bu uygulamalar Google tarafından kaldırılmıştı.

Yazılım devi Google Play Protect sistemiyle mağazanın güvenliğini sağlıyor olsa da trojan içeren uygulamaların ortaya çıktığına tanık olmak mümkün. Şirket son olarak 813 uygulamayı daha bu kapsamda Play Store’dan kaldırma kararı aldı.

Play Store’da Yüzlerce Uygulama Kaldırıldı

Play Store’da Yüzlerce Uygulama Kaldırıldı

Siber güvenlik uzmanları tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan çalışmada Play Store’da çok sayıda uygulamanın trojan içerdiği tespit edilmişti. Ekip bu konuyla ilgili Google’ı bilgilendirdiğini açıkladı. Sürdürülen inceleme sonrası yazılım devi trojan içerdiği tespit edilen 813 uygulamayı kaldırma kararı aldı. Uzmanlar söz konusu uygulamalar üzerindeki yaptığı çalışmalarda CreepRank adını verdikleri bir algoritmadan yararlandılar.

Bu algoritma sayesinde uygulamaların içerisinde herhangi bir zararlı yazılım olup olmadığı anlaşılabiliyor. Bununla beraber kişilerin SMS gibi özel verilerine izinsiz erişim ihtimali de tespit edilebiliyor. Siber güvenlik uzmanları yaptıkları çalışmada 50 milyonu aşkın uygulama üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Play Store Geliştirme Süreci Aralıksız Sürüyor

Play Store Geliştirme Süreci Aralıksız Sürüyor

Toplanan tüm veriler ile beraber yeni bir uygulama geliştiren uzmanlar, bu sayede 857 uygulamada zararlı yazılım tespit ettiklerini açıkladı. Google yaptığı araştırmalarda bu uygulamalardan 813’ünü kaldırma kararı aldı. Araştırmalara göre bu uygulamaların 2017 yılından bu yana Play Store’da yer aldığı ve bugüne kadar 1 milyonu aşkın kişi tarafından indirildiğini gösteriyor.

Google uygulama mağazasının güvenliğine yönelik çalışmalarının yanı sıra kullanıcı deneyimini artıracak özellikler geliştirmeye devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz gün Play Store’da uygulamaların daha etkin bir şekilde aranmasına imkan sağlayacak yeni filtrelerin geleceği açıklandı. Önümüzdeki günlerde bu arama filtrelerinin aktif hale gelmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum