Yatırım yapmaya başla!

Google ve Mozilla Tarayıcı Mağazalarından Yüzlerce Eklentiyi Kaldırdı

Chrome ve Firefox’un geliştiricisi olan şirketler kötü amaçlı olduğunu tespit ettikleri eklentileri kaldırdılar.
Google ve Mozilla Tarayıcı Mağazalarından Yüzlerce Eklentiyi Kaldırdı

İnternet kullanımının geliştirilmesinde web tarayıcısının büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Günümüzde pek çok internet tarayıcısı kullanıcılara yönelik daha iyi deneyim sunmak adına yeni özellikler sunmayı aralıksız sürdürüyor. Başlıca internet tarayıcıları arasında Chrome, Firefox, Opera ve Edge gibi uygulamalar öne çıkıyor. Bu tarayıcılar arasında en yüksek pazar payına sahip olan ise Google’ın geliştirmiş olduğu Chrome olmakta. Diğer yandan Chrome’un en yakın rakibi konumunda ise Firefox yer alıyor.

Her iki tarayıcı içinde geliştirilmiş üçüncü parti uygulamalar bulunuyor. Mağazalar üzerinden yayınlanan bu uygulamalar milyonlarca kişi tarafından indiriliyor ve farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak hizmet veriyor. Ancak bu uygulamaların bazıları içerisinde kötü amaçlı yazılım barındırabilir. Yaşanan son gelişme ise her iki uygulama mağazasında çok sayıda eklentinin kaldırıldığını ortaya koydu. Google ve Mozilla toplamda 200 üçüncü parti eklentiyi mağazasından kaldırdı.

200 Eklenti Kaldırıldı

200 Eklenti Kaldırıldı

Mozilla’nın kaldırmış olduğu eklentilerin büyük bölümünün 2Ring adlı bir firmaya ait olduğu belirtiliyor. Şirkete ait 129 eklenti tespit edilirken bunların kötü amaçlı yazılım içerdiğine dair kesin bir bilgiye rastlanmadı. Mozilla yetkilileri söz konusu eklentilerin uzak sunucuda bulunan kodları nedeniyle gizlilik politikalarını ihlal ettiğini belirtiyor. Uygulamaların geliştiricisi olan 2Ring yetkilileri ise durumla ilgili Mozilla ile iletişime geçtiklerini ifade ediyorlar.

Mozilla benzer nedenlerle 6 eklentiyi daha kaldırdı. Bu eklentilerin yeni bir sekme açıp başka bir sayfa yüklediği tespit edildi. Açıklamada CRM sistemlerinin yüklü uygulamalarla entegrasyonunu kullandıkları belirtildi. Benzer yaptırımlar Google tarafında da oldu. Şirket son dönemde Chrome eklentileri arasında kullanıcıları dolandırmayı amaçlayan uygulamalarda artış olduğunu belirtiyor. Google şüphe duyduğu uygulamalara dair güncellemeyi durdurdu ve ücretli olanlarını da askıya aldı.

Google bu eklentilerin bir kısmını askıya aldı bazılarında ise geliştirici hesaplarını dondurdu. Bir geliştirici konuyla ilgili iki yıldan uzun süredir mağazada bulunan ücretli eklentisinin kaldırıldığını belirtiyor. Google’dan konuyla ilgili henüz net bir açıklama yapılmış değil. Kaldırılan eklentilerin sayısı tüm uygulamaların yüzde 9’una denk geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum