Yatırım yapmaya başla!

Google, Mate 30 Modellerine Kendi Uygulamalarının Yüklenmesini Engelliyor

Google, Mate 30 modellerinde kendi servislerinin yüklenmesine imkan sağlayan her yolu engelliyor.
Google, Mate 30 Modellerine Kendi Uygulamalarının Yüklenmesini Engelliyor

Bilindiği üzere Huawei’nin yeni modellerinde yaptırımlar nedeniyle Google servisleri yer almıyor. ABD yönetiminin almış olduğu yaptırım kararları ile beraber ülkedeki teknoloji şirketleri Huawei ile ticaret yapamıyor. Teknoloji şirketleri arasındaki ticaret tanımlanan ek lisans süreleri ile üretimde kullanılan bazı bileşenlerin ithal edilmesi ile sınırlı kalıyor.

Gelen son açıklamalar 19 Kasım’da sona erecek lisans süresinin tekrar uzatılmayacağı yönünde. Huawei ise dışa bağımlı olmamak adına tüm donanımsal ve yazılımsal ürünlerini bizzat kendisi üretmek adına çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Çinli teknoloji devi Huawei, yeni Mate 30 ailesini düzenlediği etkinlikte tanıtmıştı. Yeni telefonlarda yaptırımlar nedeniyle Google servislerinin yer almayacağı biliniyor.

YouTube, Chrome, Gmail gibi pek çok popüler uygulama bu nedenle yeni Huawei modellerinde yer almayacak. Ancak Mate 30 serisinin tanıtımı sonrası Google servislerinin farklı yollar ile telefonlara yüklenebildiği ortaya çıkmıştı. Aradan sayılı günler geçtiği ve Google atmış olduğu adım ile Huawei’ye tüm kapıları kapattı.

Google Huawei’yi Engelliyor

Google Huawei’yi Engelliyor

Huawei’nin Mate 30 serisinduawee Android uygulama mağzası olan Play Store yer almıyor. Dolayısıyla kullanıcılar Huawei’nin kendi mağazası App Gallery’den ya da APK dosyaları ile uygulama desteğini sağlıyorlar. Geçtiğimiz günlerde LZPlay adlı bir web sitesi aracılığı ile Mate 30 modellerine Google servislerinin yüklenebildiği ortaya çıkmıştı. Ancak şirket harekete geçti ve bu uygulamaları Mate 30’da çalışmaz hale getirdi.

Kısa sürede LZPlay platformu da devre dışı bırakıldı. Akıllı telefonların Google tarafından onaylandığını gösteren SafetyNet adlı bir test mevcut. Ancak Huawei’nin Mate 30 Pro ve Mate 30 modelleri Google tarafından yapılan yeni hamle ile bu testten geçemiyor. Telefonların bu testte sınıfta kalması Google servislerinin Mate 30 modellerinde kullanılmasının önünü kapatıyor. Son tablo gösteriyor ki Mate 30 ailesine Google uygulamalarını yüklemek adına herhangi bir yol bulunmuyor.

Huawei’nin Ne Yapacağı Merak Ediliyor

Huawei’nin Ne Yapacağı Merak Ediliyor

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni amiral gemileri Mate 30 ailesi donanımsal ve tasarımsal olarak kullanıcılardan büyük beğeni topladı. Telefonlar ne kadar yüksek seviye performans sunsa da YouTube, Gmail, Haritalar gibi popüler Google servislerinin kullanılamıyor olması kullanıcı tarafında memnuniyetsizlik yaratacaktır. Huawei Mate 30 modellerini şu an için sadece Çin pazarında satışa sunuyor. Çin’de Google uygulamaları halihazırda yasaklı olduğu için kullanıcılar için değişen bir durum söz konusu değil.

Tabi ülkemizin de aralarında bulunduğu batılı ülkelerde durum farklı. Huawei’nin global pazarda Mate 30 modellerini satışa sunup sunmayacağı belirsizliğini koruyor. Şirket bu konuya dair herhangi bir açıklama yapmış değil. Google ile Huawei arasında yaşanan belirsizlik Mate 30 modellerinin yol haritasının belirlenmesini olumsuz etkiliyor.

Önümüzdeki günlerde iki şirket arasındaki anlaşmazlığın çözülmesi halinde yeni amiral gemilerinin dünya genelinde satışa çıktığına tanık olabiliriz. Mevcut durumun devam etmesi halinde Mate 30 modelleri sadece Çin pazarında yoluna devam edebilir. Google servislerinin yer almadığı akıllı telefonlar şüphesiz kullanıcıdan fazla ilgi görmeyecektir ve satışlar olumsuz etkilenecektir. Önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmelere gebe bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum