Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google, Linux Tabanlı Bazı Tarayıcıları Engelledi

Google, Linux kullanıcıları arasında üç internet tarayıcısına erişim engeli getirdi.
Google, Linux Tabanlı Bazı Tarayıcıları Engelledi

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Google, sahip olduğu ürün ve servisleri ile çok büyük bir kitleye hitap ediyor. Çevrimiçi pek çok hizmeti bulunan şirket, bünyesindeki platformlarını sürekli yeni özellikler ile geliştiriyor. Günümüzde güvenliğe önem veren pek çok kullanıcı Linux tabanlı işletim sistemlerini tercih ediyor. Kullanım oranı Windows’a göre çok az olan işletim sistemine özel geliştirilmiş pek çok uygulama mevcut.

Google’ın almış olduğu son karar ise bu uygulamaları kullananların canını sıkacak türden. Yazılım devi Linux kullanıcılarına sunulmuş 3 tarayıcıyı kendi servislerine erişimini yasaklama kararı aldı. Şirket açıklamasında söz konusu tarayıcılarla ilgili güvenlik açıklarına dikkat çekiyor. Konu ilk olarak Reddit’te gündeme geldi ve pek çok kullanıcı benzer görüşler paylaştı.

Google’dan Tarayıcılara Erişim Engeli

Google’dan Tarayıcılara Erişim Engeli

Bilindiği üzere Google dünyanın en çok kullanılan tarayıcısının geliştiricisi konumunda. Chrome’un sahip olduğu pazar payı yüzde 70’lere dayanıyor. Linux işletim sisteminde kullanılan tarayıcıların kullanım oranı Chrome’a göre son derece düşük. Google Linux tabanlı üç tarayıcıyı güvenlik endişeleri gerekçesiyle yasakladı. Bu tarayıcılar Falkon, Konqueror ve Qutebrowser olarak açıklandı.

Kullanıcılar bu tarayıcıları açtıklarında Google tarafından kendilerine bir mesaj gönderiliyor. Google hizmetlerine giriş yapmak isteyen kullanıcılar, ‘Bu tarayıcı ya da uygulama güvenli olmayabilir. Farklı bir tarayıcı kullanmayı deneyin. Eğer zaten desteklenen bir tarayıcı kullanıyorsanız sayfayı yenileyerek yeniden giriş yapmayı deneyebilirsiniz.’ mesajı ile karşılaşıyor. Bu mesajın yanında bulunan ‘Daha Fazla’ seçeneğine tıklandığında destek makalelerine yönlendirme sağlanıyor.

Google tarafından söz konusu tarayıcıların yasaklanma nedenleri dört madde halinde sıralanıyor.

  • JavaScript’i desteklenmiyor veya JavaScript kapalı durumda.
  • Desteklenmeyen veya güvenli olmayan uzantılar eklenmiş.
  • Otomasyon test çerçevelerini kullanıyor.
  • Farklı uygulamalarda yerleşik.

Reddit’te duruma dair paylaşımda bulunanlar bu üç tarayıcı haricindeki başka tarayıcılar ile Google hizmetlerine erişim sağlayabildiğini belirtiyor. Yazılım devinin üç tarayıcıyı kendi hizmetlerine yasaklamasına dair net bir açıklama yapılmış değil. Kullanıcılar şu an için tahminler üzerinden konuşuyor. Bazı uzmanlar Google’ın güvenlik gerekçesiyle bu üç tarayıcıyı yasakladığına dikkat çekiyor. Önümüzdeki günlerde şirketten bu konuyla ilgili bir açıklama gelecek mi bilinmiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum