Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google’ın Kurucuları Page ve Brin Alphabet’teki Görevinden Kendi İstekleriyle Ayrıldı!

Google'ın kurucuları Page ve Brin Alphabet'teki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. İki büyük isim görevi bırakmalarının gerekçesi olarak şirketin iki CEO'ya ihtiyacı olmadığını öne sürdü.
Google’ın Kurucuları Page ve Brin Alphabet’teki Görevinden Kendi İstekleriyle Ayrıldı!
Yorum

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden olup 900 milyar dolarlık değere sahip olan Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın temel şirketi olan Alphabet’te sürdürdükleri başkanlık ve icra kurulu başkanlığı (CEO) görevlerine kendi istekleriyle son verdiklerini açıkladı. İki isim, şirketin yönetim kurulu üyesi olmayı bir süre daha devam ettirecek.

Her ikisi de 46 yaşında olan Page ve Brin, ayrılığın ardından yaptıkları ortak açıklamada Alphabet ve Google’ın iki CEO ve başkana gereksinim duymadığını ifade etti.

Alphabet Google İki CEO'ya İhtiyaç DuymuyorPage ve Brin’in yerine geçecek olan ismin Google CEO’su Hintli Sundar Pichai olacağı öğrenildi. 2004 yılında şirket ailesine katılan Pichai bundan böyle Google’ın kalbinin attığı yer konumundaki Alphabet’in de CEO’luğunu üstlenecek ve CEO görevindeki tek kişi olacak.

ABD’nin California eyaletinde, 1998 yılında bir garajda ilk temelleri atılan Google’ın baş mimarları Page ve Brin idi. O zamanlardan günümüze kadar Google bünyesinde olan ikili, 2015 yılında şirketin yeniden yapılanmaya gitmesiyle birlikte Alphabet’in çatısı altında görevini sürdürdü.

Brin, Alphabet’in başkanlık görevini üstlenirken, Page ise Alphaber CEO’su olmuştu. Pichai de aynı yıl Google CEO’su olarak görevinin başına geçmişti.

Page, Forbes’un “2019 Dünyanın En Zenginleri” listesinde 10. sırada yer aldığı biliniyor. 50,8 milyar dolarlık kişisel serveti bulunan Page’in yanı sıra Brin ise aynı listenin 14. sırasında yer alıyor. Brin’in kişisel serveti ise 49,8 milyar dolara işaret ediyor.

Page ve Brin’in görevden ayrılmasının ardından Alphabet’ten gelen açıklama, şirketin “daha temiz ve daha hesap verebilir” bir şekilde yönetilebilmesi için böyle bir adıma ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.

Page ve Brin'in Ayrılmasının Ardından Açıklama YapıldıArtık yönetim yapısını basitleştirmenin zamanının geldiğini söyleyen Page ve Brin, şirket yönetimini kendilerinden daha iyi üstlenecek bir isme rastladıklarında yöneticiliği gönül rahatlığıyla devredebileceklerini ifade ettiler. Bundan sonraki süreçte şirkete öneri ve tavsiyelerde bulunan fakat günlük işleyişlerine karışmayan “birer ebeveyn gibi” davranacaklarını söylediler. Ardından yönetimi şu an Pichai’den daha iyi yapabilecek kimsenin olmadığı konusunda hemfikir olduklarını eklediler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu