Yatırım yapmaya başla!

Google Kullanıcıların Yüzünü Tanıyacağı Yeni Bir Teknoloji Geliştiriyor

Teknoloji devi Google, kullanıcılarının yüzünü tanıyacağı yeni bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı.
Google Kullanıcıların Yüzünü Tanıyacağı Yeni Bir Teknoloji Geliştiriyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Bilindiği üzere şirket bir süredir kullanıcılarını seslerini tanıyor ve verilere güvenli erişmelerine imkan sağlıyor. Voice Match adı verilen bu özellik ile kullanıcılar sesli komutlar ile cihazını yönetebiliyorlar.

Teknoloji devinin ses ile yapılan bu işlevi kullanıcıların yüzünü tanıyarak yapması için çalışmaya başladığı belirtiliyor. Face Match adı verilen özellik, tıpkı Google Asistan’da olduğu gibi kullanıcıların yüzünü tanıyacak eşleştirecek ve bu amaçla kullanıma sunulacak. Konuyla ilgili Google’dan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, teknoloji devine yakın kaynaklardan sızan haberler, bu çalışmayı doğrular nitelikte.

Google’dan Kullanıcılara Yeni Kolaylık

Google’dan Kullanıcılara Yeni Kolaylık

xdadevelopers adlı bir sitede yer alan habere göre Google, kullanıcının yüzünü tanıyarak özel verilere ulaşmasını sağlayan yeni bir özelliğin çalışmalarına başladı. Bir kullanıcı Google’ın son sürümü 8.23.6.21 sürümünü telefonuna yükleyerek yaptığı incelemelerde, yüz tanıma özelliğine dair verilere rastladı.

Ortaya çıkan verilerde tıpkı ses tanıma özelliğine olduğu gibi kullanıcıların yüzünü tanıyarak, onlara belirli kolaylıkla sunulması amaçlanıyor. Ortaya çıkan verilerden anlaşıldığı kadarıyla yüz tanıma özelliğinin, ses tanımlama teknolojisine yardımcı olacak şekilde tasarlandığı görülüyor.

Özellik Kullanıma Sunulacak mı Belli Değil

Özellik Kullanıma Sunulacak mı Belli Değil

Google’ın geliştirmekte olduğu yüz tanıma özelliğini, kullanıma sunacağına dair herhangi bir açıklama yapılmış değil. Konuyla ilgili yapılan bazı yorumlarda ise, Google’ın yeni özelliğinin benzer yüz hatlarına sahip kullanıcılar için güvenlik açığı oluşturabileceğine yer veriliyor. Ancak halihazırda Apple’ın Face ID ile bu teknolojiyi hayata geçirdiğini de unutmamak lazım.

Google’ın da bir süredir kendi Face ID özelliğini kullanıma sunması bekleniyor. Ancak bu iki özelliğin de Google tarafından hayata geçirileceğine dair herhangi bir kesin bilgi mevcut değil. Anlaşılan o ki konuyla ilgili daha somut gelişmelerin yaşanması için bir süre daha beklememiz gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum