Yatırım yapmaya başla!

Yapılan Bir Araştırma Google’ın Kullanıcıları İzinsiz Takip Ettiğini Ortaya Koydu

Associated Press’in yaptığı bir araştırma Google servisini kullanan kullanıcıların her şartta takip edildiğini ortaya koydu.
Yapılan Bir Araştırma Google’ın Kullanıcıları İzinsiz Takip Ettiğini Ortaya Koydu

Bilindiği üzere Google’ın herhangi bir hizmetini kullandığımız zaman, uygulama bizden ilk olarak konum bilgisini izlemek istediğine dair onay almak ister. Kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek için konum bilgisine ihtiyaç duyan Google, ilk olarak bilginin kullanıp kullanmayacağını kullanıcıya soruyor.

Ancak bir ajans tarafından yapılan araştırma sonucu Google’ın, kullanıcılar takip bilgisini kabul etmese bile insanları takip etmeye devam ettiğini gösterdi. Associated Press yaptığı araştırma ile Google servislerinden yararlanan kullanıcıların, takip ayarlarını kapatmış olmalarına rağmen izlendiğini ortaya koydu.

Google Takibe Devam Ediyor

Google Takibe Devam Ediyor

İnternet camiasında son yıllarda en çok sorulardan birisi “Google bizi dinliyor mu?” olmuştur. Konuyla ilgili tartışmalar devam ede dursun, bu sefer konum bilgisiyle ilgili yeni bir tartışma konusu ortaya çıktı. Araştırmalar Google’ın kullanıcılarını her ihtimal dahilinde takip etmeye devam ettiğini gösteriyor.

Yapılan araştırma eğer doğru ise yaşanan olay hukuki boyuta taşınabilir. Google’ın popüler hizmetlerinden Haritalar, hava durumu güncellemeleri ve tarayıcı aramaları gibi pek çok uygulamada kullanıcıların konum bilgilerine ihtiyaç duyduğu biliniyor.

Android ve iOS Cihazlar Risk Altında

Android ve iOS Cihazlar Risk Altında

Ajansın yaptığı araştırmaya göre Google’ın izinsiz takip etme işleminin, Android cihazlarda olduğu gibi iOS cihazlarda da yapıldığı belirtiliyor. Geçmişte yaşanmış bazı olaylar da Google’ın kullanıcıların konum bilgilerini gerekli gördüğü takdirde kullandığını gösteriyor.

Ancak Google’ın kullanıcılarına konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verilmiş. “Konum Geçmişi’ni istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Konum Geçmişi kapalıyken gittiğiniz yerler depolanmaz.” Ancak Princeton Üniversitesi işbirliği ile yapılmış araştırma, durumun Google’ın açıklamasından farklı olduğunu gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum