Yatırım yapmaya başla!

Google Kıtalararası İnternet Kablosu ile Avrupa ve Afrika’yı Birbirine Bağlıyor

Yazılım devi Google, küresel altyapı projesi kapsamında Avrupa ve Afrika kıtalarını birbirine bağlayan internet kablosu çekmeye hazırlanıyor.
Google Kıtalararası İnternet Kablosu ile Avrupa ve Afrika’yı Birbirine Bağlıyor

ABD’li teknoloji devi Google, zaman içerisinde pek çok farklı alanlarda aktif olarak faaliyet gösteriyor. Aslında dünyanın önde gelen şirketlerinin benzer stratejilerine sahip olduğunu söylemek mümkün. Google da bu anlamda hareket eden başlıca şirketler arasında yer alıyor.

Şirketten gelen son haber küresel internet teknolojisine dair oldu. Bilindiği üzere Facebook, SpaceX, Amazon gibi devler dünya genelinde küresel internet teknolojileri üzerinde çalışıyor. Google’ın da bu anlamda büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Gelen son haberle Google iki kıta arasında yeni bir internet hattı kuracağını gösteriyor.

Şirket Equiano adını verdiği kablolama projesi ile Avrupa ve Afrika kıtaları arasında yeni bir internet altyapısı oluşturacağını açıkladı. Okyanusun altından geçen ve kıtaları birbirine bağlayacak yeni altyapı ile bulut teknolojisine de yer verilmesi planlanıyor.

Google Kıtalararası Ağını Genişletiyor

Google Kıtalararası Ağını Genişletiyor

Yazılım devi 2016 yılından beri küresel internet altyapısına yönelik büyük yatırımlar yapıyor. Google’ın bu alanda son 3 yılda yaptığı yatırımların toplamı 47 milyar doları bulmuş durumda. Şirketten gelen açıklamalar bu alanda yatırımların hız kesmeden devam edeceğini gösteriyor. Equiano adı verilen yeni proje, Google’ın küresel internet hızına yeni bir boyut kazandırıyor.

Denizaşırı döşenecek altyapı ile Avrupa ve Afrika kıtaları arasında yeni internet bağlantısı kurulmuş olacak. Teknoloji devinden paylaşılan blog yazısında proje ile ilgili “Equiano, fiber eşleme seviyesindeki optik anahtarlamada, dalga boyu anahtarlama kullanma gibi geleneksel yöntemlerin kullanılmadığı, şirket düzeyindeki ilk denizaltı operasyon olacak.” açıklamalarına yer verildi.

Google, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Alcatel ile bu projeye dair anlaşma yapılmıştı. Portekiz üzerinden Güney Afrika’ya kadar uzanacak internet altyapısının 2021 yılında tamamlanması ve hayata geçmesi bekleniyor. Bilindiği üzere dünya genelindeki internet altyapısının çok büyük bir bölümü deniz altında kurulmuş durumda.

Fransa ile ABD Arasında Yeni Hat

Fransa ile ABD Arasında Yeni Hat

Google’ın küresel internet projeleri Avrupa ile Afrika arasındaki yeni hat ile sınırlı değil. Şirket daha önceden faaliyetine başladığı proje ile Fransa ile ABD arasında yeni bir hat oluşturmuştu. Bu proje halen devam ediyor ve önümüzdeki yıl içerisinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Bir diğer proje ise geçtiğimiz Nisan ayında tamamlandı ve Şili ile Los Angeles arasında internet altyapısı kurulmuş oldu. Afrika ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak Equiano kablosunun daha önceki altyapılardan daha farklı bir prensibe sahip olduğu belirtiliyor.

Alcatel ile yapılan anlaşmanın detaylarında döşenecek kabloda dalga boyu anahtarlama yöntemi yerine fiber optik anahtarlamanın kullanılacağı görülüyor. Bu da çok daha yüksek hızların elde edilmesi anlamına geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum