Yatırım yapmaya başla!

Google Kişisel Verilerin Silinmesini Otomatik Hale Getiriyor

Google kullanıcıların veri geçmişini otomatik olarak silmelerine imkan tanıyacak yeni bir özellik kullanıma sunacağına açıkladı.
Google Kişisel Verilerin Silinmesini Otomatik Hale Getiriyor

Arama motoru devi Google, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. İnternet üzerinde yapmış olduğumuz her işlem Google tarafından kaydedilmekte. Bu veriler arasında arama, konum ve ziyaret geçmişi gibi önemli bilgiler bulunmakta. Şirket bu veriler sayesinde kullanıcılara yönelik reklam gösterimlerini ve arama sonuçlarını yeniden şekillendiriyor.

Pek çok kullanıcı ise bu verilerin Google tarafından tutulmasını istemiyor. Tutulan veriler 3 ayda bir otomatik olarak siliniyor. Bu süre zarfında verilerin Google sunucularında saklanmasını engellemek için manuel olarak silmek gerekiyor. Ancak Google yaptığı son açıklama ile bu işlemi otomatik hale getireceğini duyurdu.

Kullanıcı Geçmişi Otomatik Silinecek

Kullanıcı Geçmişi Otomatik Silinecek

Şirketten yapılan açıklama ile önümüzdeki haftalardan itibaren kullanıcılar, kişisel verilerini otomatik olarak silinebilir hale getirecek. Bu sayede kullanıcıların konum, arama ve sayfa etkinliklerine dair tüm geçmişi sunucularda tutulmamış olacak. Google bugüne kadar kullanıcılara verilerin ne kadar zamanda bir silineceğini soruyordu. Yapılan seçim doğrultusunda veriler 3 ayda bir ya da 18 ayda bir siliniyordu.

Yazılım devi konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Verilerinizi gizli ve güvenli tutmak için çok çaba harcıyoruz. Verilerinizi yönetmeniz ve kolayca silebilmeniz için daha basit yollar bulmamız gerektiğinin farkına vardık. Bu nedenle size otomatik konum geçmişi ve web etkinliği silme seçeneği sunduk.” ifadelerine yer verdi. Google benzer bir özelliği çok daha önceden YouTube için sunmuştu. Kullanıcılar arama ve izleme geçmişlerinin kaydedilmesini profil ayarlarından engelleyebiliyor.

Son yıllarda başta Facebook olmak üzere pek çok sosyal medya ve internet platformunda yaşanan veri skandalları Google’ı önlem almaya itmiş görünüyor. Bilindiği üzere yaşanan skandallar nedeniyle milyonlarca kullanıcının kişisel verileri sızdırılmıştı. Gizlilik endişesi taşıyan kullanıcılar için Google’ın kullanıma sunduğu yeni özellik memnun edici diyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum