Yatırım yapmaya başla!

Google Kadın-Erkek Ayrımcılığı mı Yapıyor? Çalışanların Maaşlarını Nasıl Belirliyor?

Gündeme bomba gibi düşen bir eşitsizlik haberi daha geldi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Google'nin kadın çalışanlara daha az maaş verdiği iddia edildi.
Google Kadın-Erkek Ayrımcılığı mı Yapıyor? Çalışanların Maaşlarını Nasıl Belirliyor?

Dünya genelinde kadın – erkek veya siyahi – beyaz ayrımları, ne yazık ki hala yapılıyor. Bu konuda bazı hükümetler ise ciddi çalışmalar yürütüyor. Eşitsizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik yoğun çalışmalar yapılsa bile bir türlü önlenemiyor. Ayrıca Donald Trump’ın göçmenlere saldırısı, ırkçı söylemleri gibi bu eşitsizliği yapanlara güç veren isimler de bulunuyor.

Independent gazetesi tarafından yapılan Google haberi, gündeme bomba gibi düştü. Habere göre; ABD Çalışma Bakanlığı, Google’nin kadın çalışanlara erkeklerden daha az maaş ödediğini öne sürdü. Oysaki Google’nin çalışanlarının % 70’i kadınlardan oluşuyor.

Google Cinsiyet Ayrımcılığı Konusunda Nasıl Suçlandı?

Google Cinsiyet Ayrımcılığı Konusunda Nasıl Suçlandı?Google’nin kadınları, sistematik bir şekilde daha düşük maaşlar çalıştırdığı iddiası ile ilgili ikna edici kanıtlar elde edildiği biliniyor. Ocak ayında mahkemeye taşınan konunun, Nisan ayının ilk haftasında ilk duruşması yapıldı. Duruşmada, ABD Çalışma Bakanlığı Bölge Müdürü Janette Wipper konuşma yaptı. Konuşmasında; şirkette çalışan tüm kadınlara verilen maaşın, ciddi oranda sistematik maaş eşitsizliğine işaret ettiğini söyledi.

Çalışma Bakanlığı’nın Bölge Avukatı Janet Harold ise Google genel merkezinde en yaygın pozisyonlarda çalışan kadınlara, ciddi oranda ayrımcılık yapıldığına dair ikna edici kanıtları olduklarını söyledi. Bunlara bağlı olarak mahkemeden, Google’den istenen bilgileri Federal Sözleşmelere Uygunluk Programları Ofisi’ne (OFCCP) sunması için zorlamasını istedi. Bu ofis ne mi yapıyor? Hemen açıklayalım; yılda 10 bin dolardan fazla gelir getiren şirketlerle çalışıyor ve istihdam kararlarında her türlü ayrımcılığı yasaklıyor.

ABD Çalışma Bakanlığının yaptığı çalışmalara göre Silikon Vadisi’nde kadın – erkek eşitsizliği yapan başka şirketler de bulunuyor. Daha önce geniş çaplı bir soruşturma yürüterek Oracle şirketinde beyaz erkek çalışanlara, kadın ve siyahilerden daha çok maaş ödemesi yapıldığını öne sürmüştü. 2016 yılının en güçlü markaları arasında yer alan Oracle, Microsoft’tan sonra dünyanın en büyük yazılım şirketidir.

Google Cinsiyet Ayrımcılığı Suçlamalarına Ne Dedi?

Google Cinsiyet Ayrımcılığı Suçlamalarına Ne Dedi?Google suçlamaları reddetti ve Çalışma Bakanlığının verileri nasıl elde ettiğini açıklamaması nedeniyle de eleştirdi. Google, ilk defa böyle bir suçlamayla karşılaştıklarını söyledi ve maaş konusunda kendilerinin sürekli araştırma yaptığını belirtti.

Suçlamalar karşısında Google tarafından yapılan açıklamada; her yıl kadınlara ve erkeklere verdikleri maaşlara ilişkin detaylı analizler yaptıklarını dile getirdi. Bu analizlere göre bir eşitsizlikle karşılaşmadıklarını ifade etti. Aynı zamanda tüm işverenleri ücret eşitliği konusundaki sorunları gidermek için reWork isimli platformuna bir tweet atarak davet etti.

Google Çalışanlarının Maaşlarını Nasıl Belirliyor?

Google Çalışanlarının Maaşlarını Nasıl Belirliyor?Google Genel Sekreteri Eileen Naughton ise iddiaları çürütmek için şirketin ödeme metodunu paylaştı. Metodun isminin “Cinsiyet Körü” olduğunu belirtti ve herhangi bir ayrımcılığa mahal vermeyecek şekilde; rol, deneyim, çalışma alanı, performans göz önünde bulundurularak ücretlendirme yapıldığına dikkat çekti.

Naugton maaş belirleme yöntemlerinin, % 95 doğruluk oranı ile çalıştığını da söyledi. Herhangi bir eşitsizliğin önüne geçebilmek için yapılacak araştırmaların sonuçlarına göre yöneticilerin gerekli düzenlemeleri yapacaklarını ifade etti. Konuşmasına 2016 yılının sonunda yapılan araştırmaların sonuçlarını da ekledi. Bunlara göre 52 büyük iş kategorisinde cinsiyete göre ücret farklılığı olmadığına dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum