Yatırım yapmaya başla!

Google Çinli E-Ticaret Devi JD.com’a 550 Milyon Dolarlık Stratejik Yatırım Yapıyor!

Google, Çin’in ikinci en büyük e-ticaret şirketine 550 milyon dolarlık yatırım yapıyor. İşte haberin detayları;
Google Çinli E-Ticaret Devi JD.com’a 550 Milyon Dolarlık Stratejik Yatırım Yapıyor!

ABD’li teknoloji devi Google, Çin’in ikinci en büyük e-ticaret şirketi olarak bilinen JD.Com’a 550 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Şirketlerden yapılan açıklamaya göre bu yatırımın; Güneydoğu Asya da dahil olmak üzere birden fazla pazarda daha iyi bir perakende altyapısı oluşturmak için kullanılacağı belirtildi.

Ayrıca söz konusu stratejik ortaklık karşılığında Google’ın JD.com’dan 27 milyondan fazla yeni ihraç edilmiş A sınıfı adi hisse senedi (hisse başına 20.29 dolar) alacağı söylendi. Bununla birlikte JD.com, kullanıcıların e-ticaret sitelerinde arama yapmasına ve fiyatları karşılaştırmasına olanak sağlayan Google Shopping üzerinden ABD ve Avrupa gibi yerlerde satışa sunulacak ürünlerin seçimini yapacağını ifade etti.

İki teknoloji şirketi alışveriş deneyimini daha iyi kişiselleştirebilecek ve Güneydoğu Asya da dahil birçok pazarda rekabet gücünü artırabilecek anlaşmalarını duyurdu.

Google Çinli E-Ticaret Şirketi JD.com’a Yatırım Yapıyor! Google’ın bugün yaptığı açıklamada, teknoloji devinin Çinli JD.com’a 550 milyon dolar yatırım yapacağı ve karşılığında e-ticaret şirketinin 27 milyonun üzerinde hissesini satın alacağı bilgileri verildi. Sonuçta; her iki tarafın da yararına olacak bu ortaklık sektörde büyük yankı uyandırdı.

Ortaklık Google için önemli, çünkü perakendecilerle yapılan anlaşmalar Amazon’dan ürün aramalarının geri kazanımına yardımcı olacak nitelikte.

Google JD.com Stratejik Ortaklık Bunun yanında Google’ın JD.com gibi stratejik ortaklıkları, e-ticaretin geleceği olan sesli asistan pazarındaki durumu için de önem taşımakta. Diğer taraftan, Pekin ile Washington arasında gerilimin fazlasıyla yüksek olduğu şu dönemde anlaşmanın, JD.com’un Çin dışındaki tüketicilere ürün satması için fırsat yaratacağı da aşikar.

Bu noktada; JD.com’un kurucusu ve CEO’su Richard Liu’nun ABD – Çin ticaret savaşıyla ilgili açıklamalarından kısaca bahsedelim.

JD.com CEO ABD -Çin Ticaret Savaşı Yorumu Çünkü o da diğer pek çok kişi gibi olası bir ticaret savaşının ABD aleyhine sonuçlanacağı yönünde görüş bildirdi. Bununla birlikte mevcut durumun, JD.com’un ABD’deki genişleme planlarını duraklattığını söyledi. Yerel pazarda Alibaba ile sıkı bir mücadele içinde olan JD.com’un, Google’ın yanında Alibaba’nın rakibi Tencent’le de ortaklık yaptığını ayrıca belirtelim.

JD.com bu sayede Çin’in en büyük mesajlaşma uygulaması WeChat aracılığıyla kullanıcılara ürün satışı yapabiliyor. İlave olarak JD.com’un, ABD’li perakende devi Wal-Mart ile de ortaklık yaptığı biliniyor. Kısacası; Google ile anlaşan Çinli e-ticaret şirketi giderek sertleşen rekabet ortamında yanındaki güçlü oyuncularla dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum